Wpis z mikrobloga

Czy karta graficzna GTX 1060 6GB uciągnie np. taki monitor 1440p https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-iiyama-g-master-gb3467wqsu-b5-34-3440x1440px-165hz-0-4-ms-curved?

Głównie do #programowanie, ale czasami do odpalania jakichś gierek typu wiedźmin 3 albo #diablo4 na średnich ustawieniach

Na obecnym monitorze biurowym 22" ruszają na wysokich nawet, ale nie wiem czy większa rozdzielczość nie spowoduje problemów z wydajnością

#monitory
  • 13
  • Odpowiedz
@KevinMalone: dziwne pytanie zadajesz.

gry w wyższej rozdziałce będą chodziły wolniej... kropka.

W trybie desktopowym to patrzysz w specyfikacji jaką rozdzelczość dana karta uniesie i bzikasz.
  • Odpowiedz
@KevinMalone: Zakładając, że korzysta się z dlss, to do 1440p minimum 3070ti. Owszem można z gorszą kartą używać monitora 1440p, ale imo nie ma to po prostu sensu, bo albo się traci 60 klatek, albo zjeżdza się z detalami do średnich. A 1060, to już w perspektywie następnych kilkunastu miesięcy przestanie się nadawać nawet do 1080p.
  • Odpowiedz
@KevinMalone: i5-12500h, rtx3060 i 32 GB ram - 1440p ultrawide i zwykłe szczerze nie odczuwam różnicy, wszystko ładnie ciągnie, oczywiście nie jest to topowy setup ale o logicznych detalach w 4k mogę pomarzyć, przykład ostatnio na tv próbowałem jedi survivor i grywalne było dopiero przy średnich detalach, o komforcie mogłem zapomnieć. Co prawda ostatnio rezygnowałem z ultrawide na rzecz zwykłego 1440p, tylko nie miałem zagiętego. Na pewno nie popełniaj błędu z
  • Odpowiedz
  • 0
@Eshirael: Dzięki za odpowiedź. Co do reszty setupu to mam AMD Ryzen 5 5600 i 16GB ram

Teraz zacząłem się zastanawiał nad upgradem grafiki do 3060/3070, ale to jednak większy wydatek niż planowałem ( ͡° ʖ̯ ͡°) Bo jednak szkoda tracić potencjał takiego monitora na słabej grafice. No nie wiem, muszę jeszcze przemyśleć temat
  • Odpowiedz
@KevinMalone: ogarnij monitor, jak będzie brakowało mocy później się pozastanawiasz. Od biedy jeśli nie planujesz upgrade PC i nie potrzebujesz aż takiej rozdziałki bierz coś Full hd.

Niektórzy do dzisiaj tylko na Full hd jadą przy nawet lepszych setupach. Chociażby Borys z Rock i Borys. Nawet nie planuje iść na wyższą rodziałkę do gamingu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Eshirael: hm, to jeszcze jedno głupie pytanie: zakładając że na tym monitorze wydajność w grach by bardzo mocno spadła, to czy zmiana proporcji pod 16:9 (z czarnymi paskami po bokach, wymuszenie mniejszej rozdziałki) pozwoliłoby mi na granie w takiej wydajności jaką mam teraz (pomijając kwestię wygody)?

Pytam, bo monitora potrzebuję jednak głównie do pracy, a w grach nie przeszkadzają mi średnie ustawienia na ~60fps dopóki na ekranie nie ma pikselozy jak
  • Odpowiedz
@KevinMalone: Tak. W sensie musisz w ustawieniach monitora to zrobić. Inaczej zrobisz taką rozdzielczość jaką chcesz ale monitor go rozciągnie, żeby wypełnić cały ekran. Nadal nigdzie nie napisałeś jaką masz rozdzielczość.
  • Odpowiedz
  • 0
@Eshirael: Okej, dzięki za upewnienie. Obecnie mam 1920x1080

I schodząc z 4k na full hd w założeniu powinno to wyglądać właśnie dobrze, z kolei schodząc z 1440p na full hd będzie to wyglądać tragicznie.


Tak, to miałem na myśli - pomyłka
  • Odpowiedz
@KevinMalone: z kolei Full hd ma sens do jakichś 24 cali max. Szczerze jak Ci tam 60 Hz ogarnia w ogóle bym nie ruszał setupu tylko odkładał kasę na upgrade bo tym monitorem 1440p możesz sobie tylko krzywdę zrobić. Ewentualnie jest druga opcja - dokupić drugi monitor, pracować możesz na tym lepszym albo na dwóch jak masz miejsce a grać na Full hd. ????
  • Odpowiedz
  • 0
@Eshirael: Chyba zdecyduję się jednak na 1440p. Na biurku mam wystarczająco miejsca na zostawienie na nim starego monitora 22", więc jak będzie problem z grami to po prostu będę odpalał po staremu w full hd, a nowy monitor będzie do pracy. Bo do użytku typowo desktopowego gtx 1060 chyba nie będzie żadnym problemem :) a upgrade karty graficznej w przyszłym roku.
  • Odpowiedz