Wpis z mikrobloga

#antynatalizm
Dlaczego większość ludzi to nataliści ? Ogólnie bezrozumne masy ?
Gnostycy mieli na to odpowiedź. Dzielili ludzkość na trzy typy:
Hylików - ogólna większość populacji, ludzie tzw cieleśni, którzy kierują się w życiu instynktami, (jedzenie, spanie, ruchanie, chlanie, praca, prokreacja) Charakterystyką takich ludzi ma być to, że nie okazują żadnych wyższych aspiracji. Ich empatia jest dość niska, świadomość typowo zwierzęca, bez refleksji. Nie wykazują zainteresowania niczym więcej niż to co wymieniłem.
Psychicy - Mniejsza grupa ludzi, którzy wykazują już coś więcej niż to co wymieniłem przedtem. Mają wyższą świadomość, jakąś wrażliwość, większe zainteresowanie np nauką, sztuką, sprawami filozoficznymi, religią. Tzn mają jakieś zapotrzebowanie duchowe, intelektualne.
Pneumatycy - Ludzie ducha, (według gnostyków już zbawieni z natury) Nieliczna rzadko spotykana grupa osobników, którzy mają z natury przydzieloną w jakimś stopniu tzw ,,iskrę bożą'' Często wybitni ludzie, geniusze należeli do tego typu. Są to np wybitni filzofowie, poeci, twórcy, prorocy itp. Pneumatycy to ci którzy w jakimś stopniu opuścili system (matrix) uwolnili się od tego świata materialnego.
  • 7
  • Odpowiedz
@jim78: ostatnio to zauwazylem w analizie berserka. Tam autor demony tez dzielil na te ktore kieruja sie cielesnoscia, glodem i te ktore sa w stanie sie temu oprzec poniewaz gonia za wyzszym celem.
  • Odpowiedz
  • 6
@Melee_Creep wielokrotnie spotykałem się z sytuacja kiedy ludzie świadomie stwierdzali ze życie to cierpienie ale i tak zrobią dziecko bo tak chcą...

czysty egoizm, każdy organizm żywy tak ma
  • Odpowiedz
@jim78: polecam lekturę „Bunt mas” José Ortega y Gasset.
Autor też stwierdza że większość to masa niezainteresowana niczym innym niż zaspakajaniem swoich prymitywnych potrzeb
  • Odpowiedz