Wpis z mikrobloga

5 lat temu przestałem nosić stały aparat ortodontyczny, leczenie trwało ponad 3 i pół roku. Na górne zęby otrzymałem zdejmowany aparat retencyjny jak ten na zdjęciu po prawej, a na dół drut retainer jak ten po lewej. Kilka miesięcy temu drut pękł w kilku miejscach, chcę w końcu coś z tym zrobić. Widzę 3 opcje:
1. Pozbyć się drutu całkowicie
2. Wymienić go
3. Usunąć drut i w jego miejsce zrobić wyjmowany aparat lub coś innego
Opcja 2 jest przeze mnie najmniej porządną, drut utrudnia dokładne nitkowanie zębów i gromadzi się przez niego kamień. Opcja 1 jest najwygodniejsza, ale nie chciałbym, żeby moje zęby się wykrzywiły. Z drugiej strony aparatu na górę nie noszę w ogóle z dobre 2 lata i nic się nie stało. Opcja 3 wydaje kompromisem, pytanie tylko czy faktycznie mógłbym taki drut czymś efektywnie zastąpić? Macie dla mnie jakieś rady? Ogólnie chętnie posłuchałbym opinii kogoś, kto zna się na ortodoncji, bo ja średnio.

#zeby #ortodonta #ortodoncja #aparatnazeby #dentysta #stomatolog #stomatologia #medycyna #zdrowie #pytanie #pytaniedoeksperta #pomocy
winslow - 5 lat temu przestałem nosić stały aparat ortodontyczny, leczenie trwało pon...

źródło: 943f76cb4846939117b7cb36850d

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@winslow: jak chciałem zdjąć ten drut to mi powiedzieli, że powinienem nosić go drugie tyle co ten górny. po takim czasie to bym go zdjął w cholere, przecież całe życie nie będziesz z tym chodzić. Ja też się muszę umówić w końcu na wizytę na zdjęcie dolnego bo już minęło z 5 lat.
  • Odpowiedz
  • 1
@ardan95: Z tego co pamiętam to moja ortodontka mówiła kiedyś dokładnie tak samo, ale teraz ponoć praktykuje się noszenie tego drutu do końca życia
  • Odpowiedz
przecież całe życie nie będziesz z tym chodzić


@ardan95: wszystko zależy od człowieka, PTO zaleca wizytę pod kątem ortodoncji przed 7 rokiem życia i dość wczesne leczenie, u niektórych można zdjąć i wszystko jest dobrze a znam przypadek osób które dość późno rozpoczęły leczenie i po zdjęciu retencji zęby ekspresowo zaczęły migrację na jeszcze gorsze pozycje, mimo długiej retencji, chociaż wiek absolutnie nie jest zasadą, loteria jak to wyjdzie u ciebie.
  • Odpowiedz