Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery

Jakie chłodzenie do 7800X3D? Jakieś powietrzne czy AiO? Generalnie jestem fanem powietrznych (mniej #!$%@? i zastanawiania się czy cieknie, czy nie cieknie), aczkolwiek wybór w miarę ładnych coolerów powietrznych z sensowną wydajnością i ceną jest dosyć ograniczony (większość wygląda jakby były do kompa z 2005 roku, a niektóre to nawet w zasadzie z podobnego okresu pochodzą).
  • 17
@Khaine: Do 7800X3D wystarczyłoby jakieś lepsze powietrzne i mówię to jako posiadacz 7800X3D z AiO Arctic Liquid Freezer II 280. Natomiast takie AiO 280 mm po ustawieniu odpowiednio krzywej wentylatorów to jest praktycznie niesłyszalne.
  • 1
@Drmscape2: Dobre powietrzne też jest niesłyszalne jeśli nie mordujesz procesora w benchmarku. Dla mnie największą zaletą wodniaka jest schludny wygląd, ale odpycha mnie potencjalna awaryjność. Na powietrzu to najwyżej wiatrak zdechnie, ale do tej pory mi się to tylko raz w życiu zdarzyło.
ale odpycha mnie potencjalna awaryjność.


@Khaine: myślę, że bać się zalania kompa przez AiO to można było przy pierwszych generacjach wiele lat temu. Ostatnio Arctic przedłużył gwarancję wszystkim swoim AiO do 6 lat, również wstecz tym już sprzedanym. Dla mnie to jest wystarczająca oznaka, że są pewni swojego produktu i nie ma się czego bać.
  • 0
@Drmscape2: No patrzyłem na tego Arctica (był też w polecanych). Ten procek chyba nie żre dość aby był jakikolwiek sens montowania więcej niż 280, nie?
@Khaine: 280 wystarczy w zupełności wystarczy, a nawet IMO jest preferowanym wyborem względem 360 bo mając większe wiatraki można osiągnąć podobne rezultaty przy niższym RPM.
@gomjeden: Szczerze to myślę, że szybciej pompa #!$%@? niż utrata płynu z zamkniętego systemu będzie problemem. A tu gość o utracie płynu opowiada jakby to było coś powszechnego i spodziewanego jak przy custom loopie.
gość o utracie płynu opowiada jakby to było coś powszechnego i spodziewanego


@Drmscape2: bo nie do końca chodzi o samą utratę płynu w wyniku eksploatacji a sam ułomny proces produkcyjny: masa współczesnych AiO już na półce sklepowej ma tego płynu dość mało przez co po 2-5 latach (zależnie od producenta i eksploatacji) przydałoby się ten płyn uzupełnić/wymienić. Uroki masowej (czyt. taniej) produkcji.
@Khaine: zdecydowanie powietrze to aż nadto do tego, bardzo chłodnego, proca.

@purrminator: no i jeszcze glony, potencjalna nieszczelność, zdarzające się awarie pompy (szczególnie jak ktoś źle założy). Zwykle takie dobrej jakości AIO są obliczane na 5-7 lat.

A powietrze jest zdecydowanie mniej awaryjne.