Wpis z mikrobloga

No elo kąkuterowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam pytanko do informanistycznych Mirków, którzy mają jakieś doświadczenie w pracy zdalnej #b2b bezpośrednio dla klienta spoza UE (czyli fakturka idzie do #uk, #szwajcaria, #usa, a nie spółki-córki w Polszy) - czy fajnie się pracuje, czy fajnie się zarabia, jak szukać takiej pracy? Ogólnie każda ciekawostka i uwaga dla "zagramanicznego" świeżaka będzie przydatna ;) chciałbym przeskoczyć z #tester15k na #tester30k ( ͡° ͜ʖ ͡°)



#programista15k #it #freelance #testowanieoprogramowania
  • 13
  • Odpowiedz
@SuperStefan: hej, ja tak pracuje juz z pol roku.
Sa minusy, wiadomo. Np wyplata w USD, kiedy $ leci sobie w dol. Albo wszelkie spory, ktore jezeli wystapia to beda rozstrzygane w ich lokalnym sadzie.. ale to sa zapisy juz w samym kontrakcie.

Pracuje sie fajnie, ale to zalezy od zespolu. Przy okazji - jakie masz doswiadczenie w testowaniu? Ile lat, czy cos automaty piszesz, czy ogarniasz testowanie web appek?
  • Odpowiedz
  • 0
dziękuję za odpowiedzi :)

@bb89: dla jakiego kraju pracujesz?

@Warrior: każdy motyw, by se pstryknąć foto ze statuą wolności jest dobry, nawet sądowy :D A co do mojej pracy: prawie 6 lat styknie, testuję w sumie wszystko (Web, Mobile, Backend), głównie Mobile. I automaty też coś tam klepię ;)

A jak Panowie radzicie sobie podatkowo? Bo rozumiem, że VAT płacić nie musicie?
  • Odpowiedz
@SuperStefan: UK/IR ostatnio, podatkowo przy ryczałcie płacisz dochodowy plus zus (w tym zdrowotne) i tyle, księgowa u mnie ogarnia faktury bo wylicza różnice kursowe
  • Odpowiedz
@SuperStefan: zarabia sie kilka razy wiecej niz przez posrednika, ja mam $4000/tyg na jedyn kontrakcie czyli pomad $17k/mies. Kultura pracy zupelnie inna, nie ma #!$%@? ani januszowania jak w polsce.
  • Odpowiedz
@SuperStefan: @Warrior

Ja na razie natrafiam na ścianę... Albo firma chce tylko US remote, albo UK remote, albo po prostu brak odzewu, czasami automatyczne maile że dziękują ale NIE :D

Jedną fajną rozmowę miałem ze startupem, na stawkę 50$/h się zgodzili, wszelkie rozmowy przeszedłem, nawet reference check, ale końcowo zadzwonił człowieczek, że jednak się wstrzymują i na razie QA nie zatrudniają #smuteczek

Mam 8 lat expa ponad, z czego 5 automaty,
  • Odpowiedz
@A_Duda: 50$/h to IMO jest dobra stawka dla kogos z Twoim doswiadczeniem w europie. W PL niestety beda to tylko topowe oferty, bo wiadomo ze kontraktornie biora swoje procenty.
Na pewno warto poduczyc sie testowania API, wiecej tu nie podpowiem bo tez niedawno w to wszedlem.
  • Odpowiedz
@Warrior: no ekstra stawka :D
Dotychczas najlepsza jaką miałem to okolice 150zł/h netto bez urlopów i benefitów, sama godzinówka.

Jedna firma jak miałem stawkę około 120 to brała za mnie około 170, dowiedziałem się, bo kiedyś na screensharingu jak liczyliśmy godziny bo coś się nie zgadzało to były tam wyliczenia jaki mój koszt a jaki ich przychód za to :D
Więc to wychodzi 100k rocznie, fajnie jak w zasadzie wiele po
  • Odpowiedz
@A_Duda: Aha, dodatkowo trend full-remote sie odwraca i sporo ofert jest wlasnie hybrydowych. Dodatkowo znalezc dobra oferte dla testera tez nie jest tak latwo.
Mi zeszlo ze 4 miesiace poszukiwan, ciekawe ile bedzie to nastepnym razem..
  • Odpowiedz
@Warrior: Czy ja wiem z tym odwracaniem. Fakt, firmy wracają do biur, ale to raczej te firmy które przed covidem w biurach były. Ja już ponad 5 lat zdalnie pracuje i raczej myślę, że obecnie więcej firm jest nastawionych na remote niż przed covidem.

A co do dobrej oferty dla testera to racja. Ofert >25k (150/h) na polskich serwisach jak na lekarstwo. W dodatku konkurencja duża. Czasem można fajną ofertę trafić
  • Odpowiedz