Wpis z mikrobloga

macie jakieś protipy jak dostać kategorię D? chcę unikąć obowiązkowych ćwiczeń i zasadniczej służby po wyborach. są jakieś choroby na które można załatwić sobie papier i są słabo sprawdzalne na komisji? cukrzyca? depresja? mam skoliozę a i tak lata temu dali mi kategorię A #obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 15
  • Odpowiedz
@gituwa: ło panie, żeby za depresję dostać D to chyba trzeba mieć próby samobójcze za sobą. A zaświadczenie lekarskie o cukrzycy czy innych podobnych chorobach to broń obosieczna-mozna np stracić bezterminowe prawo jazdy. Nie tak łatwo się wymigać od tego syfu.
  • Odpowiedz
@gituwa: Ciężko będzie dostać teraz D. Depresja nie przejdzie. Bo musi być ciągłość wieloletnia.
Cukrzyca? Nie. Skolioza? Nie. Wada wzroku? Tak, ale dopiero od -6.0.
Uwierz, że ciężko będzie się z tego wymigać jak państwo będzie prowadzić nabór.
Przebadaj się na poważnie od stóp do głów. Może coś wykryją co uniemożliwi ćwiczenia.

Kategoria D to jest stan gdzie choroba permanentnie uniemożliwia Ci służbę.
Do niedawna niedoczynność tarczycy była takim stanem. Od
  • Odpowiedz
@gituwa: a to nie jest przypadkiem tak że w razie poboru, ale takiego faktycznego przywrócenia poboru nie wystarczy pójść na studia albo wybrać służbę zastepcza? Zastanawiałem się nad tym i imo to te słynne ćwiczenia byłyby gorsze, bo to nie służba według prawa, tylko ćwiczenia, obejście prawa bokiem i wtedy nie można ani się powołać na konstytucję ani status studenta nie chroni. Ale w przypadku przywrócenia poboru takiego jak był, to
  • Odpowiedz
@ProEloKox: ale pod klasyczny pobór, czyli obowiązkową Zasadniczą Sluzbę Wojskową w przypadku jej przywrócenia podlegają osoby nie przeniesione do rezerwy. A każdy rocznik obecnie jest automatycznie przenoszony do rezerwy po kwalifikacji.
Osoby w rezerwie podlegają pod ćwiczenia rezerwy.
  • Odpowiedz
@karakanjaroslaw: sprawdziłem książeczkę wojskową, jestem z tych roczników który miał komisję po 2009 ale przed 2022-23. Jest tam strona "przeniesiony do rezerwy" ale nic tam nie mam wpisane. Wypełniona jest tylko strona z danymi osobowymi i z kategorią. W takim wypadku nie jestem w rezerwie więc w teorii nie podlegam pod ćwiczenia rezerwy. Więc w takim wypadku, oczywiście wiem jak tu działa prawo, możliwe że to co mam w książeczce jest
  • Odpowiedz
Natomiast w przypadku obowiązkowych ćwiczeń, pod których składa się przysięgę i jest się na stałe przeniesionym do rezerwy, już nie. Bo wchodzisz jako cywil i nie masz wyboru a wychodzisz jako żołnierz,


@ProEloKox: wchodzisz jako żołnierz i wychodzisz jako żołnież - ale już z przysiegą
  • Odpowiedz
@gituwa: Kategoria D nie zwalnia Cię ze służby w czasie wojny...

@ProEloKox:

a to nie jest przypadkiem tak że w razie poboru, ale takiego faktycznego przywrócenia poboru nie wystarczy pójść na studia albo wybrać służbę zastepcza?


...i ze służby zastępczej w czasie poboru właśnie. Służba zastępcza trwa dłużej niż służba wojskowa, jest gorzej płatna i wciąż jest to ten sam przymus ze strony państwa, więc nijak nie jest to żadna
  • Odpowiedz
@gituwa: Najlepiej jest dostać kategorię D za choroby neurologiczne, wzrok -6, dużą nadwagę, ale teraz wcale nie jest łatwo to dostać. Na Twoim miejscu już teraz bym zaczął się badać coby być przygotowanym na następny rok.
Kategorię D nie dostaniesz za depresję wypisaną przez psychiatrę.
No i licz się z tym że ta kategoria nijak Cię nie chroni przed służbą w trakcie wojny oraz przed zastępczą w trakcie poboru.
  • Odpowiedz
  • 0
@Xing77

Kategoria D nie zwalnia Cię ze służby w czasie wojny..


tylko że na wojnę szanse są 1% a na ćwiczenia rezerwy 99%. ja chce się po prostu wymigać od tego cyrku. jednak po waszych odpowiedziach, by dostać kategorię D w tych czasach to trzeba być umierającym albo warzywem
  • Odpowiedz
Fakt faktem musisz mieć udokumentowaną długoletnią chorobę. D raczej nie dostaniesz ot tak na zawołanie.
I to jest swoją drogą bardzo przykre zjawisko. :/
Osoby o których piszesz mają kategorię E.
Skolioza i cukrzyca to nie jest dobry powód by otrzymać D. Strzelaj w choroby neurologiczne. Przede wszystkim przeczytaj katalog schorzeń za które możesz dostać D.

By wymigać się od cyrku to trzeba przede wszystkim już zacząć zbierać dokumentację medyczną, ale przede
  • Odpowiedz