Wpis z mikrobloga

Wzialem niedawno kredyt hipoteczny. Oprocentowanie 9,3% teraz jest, natomiast jak sprawdziłem w porównywarkach, obecnie inne banki oferują oprocentowanie od 8,84%, nawet w tym banku co mam kredyt w porównywarce jest pokazane 8,94%.
Opłaca się to jakoś refinansować i zmieniać bank? Albo czy da radę coś wynegocjować z bankiem, skoro przy nowym kredycie jest niższe oprocentowanie?
#banki #kredythipoteczny #refinansowanie #bankowosc #pytanie
  • 14
niedawno


@a665321: Ja bym trochę poczekał, może jeszcze spadnie. Gdzieś słyszałem, że częste refinansowanie nie jest dobrze rozpatrywane przez banki. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie.
  • 0
może jeszcze spadnie


@saviola7: spadnie czy wzrośnie różnica między moim kredytem a pozostałymi? Bo tylko to drugie się liczy, jeśli tam spadnie to u mnie pewnie też proporcjonalnie i na koniec dnia liczy się marża banku, która była wysoka przy niskich stopach a teraz jest niska
@a665321 pół procenta to pewnie masz z 150zl większą ratę. skoro wziąłeś niedawno kredyt to w większości banków masz "karę" za spłatę całego kredytu w ciągu 3 lat (a chyba tym jest refinansowanie) więc będziesz kilka dobrych klocków w plecy. patrząc na prognozy stópek, gdzie giełdy wyceniają nawet pięć klasycznych obniżek w ciągu roku to wchodzenie teraz na stałą stopę jest debilnym pomysłem a z tego co się terez mowi, to banki
  • 0
wchodzenie teraz na stałą stopę jest debilnym pomysłem a z tego co się terez mowi, to banki niechętnie dają ze zmienną.


@tryb_graficzny: ale ja nie chce wchodzic na stala stope.
Roznica jest blizej 300zl miesiecznie teraz
@a665321 sprawdź sobie najpierw w umowie ile masz % kary za przedterminową spłatę całości.
ja mam w mBanku i przez pierwsze 3 lata kredytu jakbycm chciał cały spłacić (czy zrobić refinans) to mam 4% zobowiązania, czyli przy moim 400k to dodatkowo 16k muszę dopłacić.
@a665321 sprawdź jeszcze czy przypadkiem refinanse nie są już oparte o wiron (co miało być wprowadzane od tego roku). Z założenia wiron będzie dużo wolniej spadać niż WIBOR i w perspektywie obniżek stóp może być to duża różnica w tempie zmniejszenia rat.
@a665321 no to jasne że się opłaca przenieść. chyba że lapnales się na wakacje kredytowe to lepiej poczekać. 0.6% różnicy na marży to sporo patrząc w kategorii kilku/kilkunastu lat. pytanie tylko czy płaciłeś jakąś prowizje i czy masz nadpłatę kredytu 0%?
Opłaca się to jakoś refinansować i zmieniać bank?


@a665321: Trzeba to indywidualnie przeliczyć - zależy to od wielu czynników, takich jak możliwość uzyskania kredytu z uwagi na stan prawny nieruchomości (być może KW nie została jeszcze założona), koszty refinansowania (być może masz rekompensatę za wcześniejszą spłatę), planowany okres spłaty kredytu i dostępność ofert z uwagi na źródło i wysokości dochodów.