Wpis z mikrobloga

Kim był kapłan Sadok i dlaczego podczas koronacji Karola III zabrzmi hymn Ligi Mistrzów?

A przynajmniej tak fanom #pilkanozna może się wydawać:)

Ceremonia koronacji króla Zjednoczonego Królestwa ma ustalony tradycją przebieg. Jeszcze przed włożeniem korony na głowę nowego monarchy, Arcybiskup Cantenbury namaszcza nowego władcę świętym olejkiem, czyniąc to w nawiązaniu do aktu namaszczenia króla Salomona, który tak opisany został w Starym Testamencie: (1 Księga Królewska, 38-40):

Poszedł więc kapłan Sadok i prorok Natan (...) i namaścił Salomona. Wtedy zagrano na rogu, a cały lud zawołał: "Niech żyje król Salomon!" Potem cały lud wszedł za nim na górę, przy dźwięku fletów okazywał radość tak wielką, że aż ziemia drżała od ich okrzyków.

Słowa te padały w czasie koronacji angielskich, a później brytyjskich monarchów od co najmniej X wieku, ale o ich rozpoznawalność zadbał dopiero kompozytor Georg Händel. Niemiec z pochodzenia, otrzymał obywatelstwo brytyjskie od króla Jerzego I Hanowerskiego, który niedługo później zmarł.

Na ceremonię koronacji nowego władcy Händel skomponował cztery hymny, z których jeden (Kapłan Sadok, ang. Zadok the Priest) oparł na powyższym fragmencie Biblii. Począwszy od koronacji Jerzego II w 1727 roku, w czasie każdej kolejnej ceremonii chór wykonuje ten hymn tuż przed obrządkiem namaszczenia. Załączam (vid rel) fragment nagrania koronacji królowej Elżbiety II z 1953 roku, który przedstawia moment odśpiewania hymnu. Z całą pewnością usłyszymy go również dzisiaj.

A co ma do tego Liga Mistrzów? Otóż w 1992 roku postanowiono, że dla większej rozpoznawalności rozgrywek, brytyjski kompozytor Tony Britten skomponuje utwór muzyczny, który będzie im towarzyszył. Britten działał szybko. Zaaranżował dobrze znany mu utwór Händla, nadając mu nieco nowoczesności i zadbał o zmianę tekstu, który zamiast o Sadoku i Salomonie mówi (w trzech językach) o mistrzach:

Die Meister
Die Besten
Les grandes équipes
The champions!


W komentarzach dla porównania współczesny hymn Ligi Mistrzów oraz tradycyjne wykonanie Zadok the Priest Händla (English Concert, Händelfestspielorchester Halle pod batutą Howarda Armana).

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #uk #muzykaklasyczna #muzyka #ligamistrzow #anglia #londyn #muzykapowazna
wonszsmieszek - Kim był kapłan Sadok i dlaczego podczas koronacji Karola III zabrzmi ...
  • 4