Wpis z mikrobloga

Pewnie głupie pytanie ale kto pyta nie błądzi, gdzie w budownictwie jednorodzinnym wolnostojącym montowane są liczniki mediów?

Woda to akurat wiem, że albo w studzience wodomierzowej na terenie posesji albo w mieszkaniu spełniającym określone warunki (temperatura itp.)

A co z gazem? W tej skrzynce gazowej żółtej co dostawca gazu stawia na granicy posesji czy musi być gazomierz w samym mieszkaniu?

I tak samo prąd, wewnątrz mieszkania czy licznik, z którego są robione odczyty będzie j/w w skrzynce elektrycznej, którą energetyka stawia przy granicy działki?

#budowadomu #budujzwykopem #dom #budownictwo #pytanie
  • 11
  • Odpowiedz
@Catmmando: jeśli to stary dom to licznik elektryczny jest zazwyczaj w domu przy "korkach", w nowym budownictwie wymaga się aby był w skrzynce elektrycznej przy granicy działki. Co do gazu to wiem że w starym jest w żółtej skrzynce przy domu, w nowym - nie wiem czy są jakieś wytyczne co do tego, zakładam że również w tej skrzynce gazowej?
  • Odpowiedz
@Catmmando: nowe instalacje mają w tych skrzynkach na granicy lub ścianie budynku, tak aby sprawdzacz stanu mógł się dostać do licznika/zrobić odczyt nie wchodząc na Twoją posesję/do domu
  • Odpowiedz
  • 0
@fizzly: @strikingsurface nowe budownictwo, bardzo nowe bo dopiero będzie stawiane

czyli wychodzi, że poza wodą, to na granicy działki wszystko? bo się już zastanawiałem czy będzie trzeba gospodarować gdzieś przestrzeń pod liczniki wszystkie
  • Odpowiedz
Woda to akurat wiem, że albo w studzience wodomierzowej na terenie posesji albo w mieszkaniu spełniającym określone warunki (temperatura itp.)


@Catmmando: i jeśli tylko możesz (a na pewno możesz), to zrób sobie wodomierz w domu, nie w studzience!

A co z gazem? W tej skrzynce gazowej żółtej co dostawca gazu stawia na granicy posesji czy musi być gazomierz w samym mieszkaniu?


@Catmmando: wręcz nie może być w mieszkaniu. Tylko na
  • Odpowiedz
@Jarek_P nie zawsze możesz mieć licznik w domu. Ja mam w studzience, bo zakład wodociągów wymaga, by w przypadku instalacji licznika w domu był on nie dalej niż 10m od granicy działki ze względu na odczyt zdalny.
  • Odpowiedz
@kubapolice: u mnie był tylko wymóg zainstalowania licznika w pomieszczeniu z kratką odpływową i rura przed licznikiem musiała być z kwasówki (przejście z HDPE na kwasiaka znajduje się poza domem, metr od ściany fundamentowej). Natomiast rozmawiałem sobie kiedyś z panami z pionu technicznego, gdy przyjechali na okresową wymianę licznika, jak wygląda taka wymiana w przypadku gdy licznik jest zamontowany w studzience? Odpowiedź była kwiecista, zaczynała się od słów "o #!$%@?!"
Licznik
  • Odpowiedz
  • 0
@ksiak: fajnie tak by było ale każdy kolejny gadżet to kasa, a budżet z gumy nie jest, jak dom ma być oszczędny to rekuperacja, jak jest dom oszczędny to pompa ciepła, jak jest pompa ciepła to przydały by się solary jak prąd zrobi w przyszłości wyjebongo, a jak solary to magazyn energii, żeby na zimę starczało i tak nagle człowiek chudszy o 100k ()
  • Odpowiedz
@Catmmando: no to trochę źle na to patrzysz. Po prostu zamiast gazu, zakładasz pompę. Po prostu kasę którą wydałbyś na komin, przyłącze gazowe itp wydajesz na pompę przez co ostatecznie wychodzi taniej. Fotowoltaika do działania pompy Ci nie jest potrzebna. Dodatkowo przy obecnym rozliczeniu Ci prawie nic nie da bez magazynu energii który dla pompy musiałby być ogromny.
A dom, musisz mieć oszczędny bo inaczej nie spełnisz WT2021 czyli nie możesz
  • Odpowiedz
  • 0
Po prostu zamiast gazu, zakładasz pompę. Po prostu kasę którą wydałbyś na komin, przyłącze gazowe itp wydajesz na pompę przez co ostatecznie wychodzi taniej.


@ksiak: wiesz mysłałem dzisiaj o tym i cenowo faktycznie są podobieństwa, pomyślę nad tym

projekt, który obrałem rzekomo już spełnia WT2021 ale nie wiem według jakiej koncepcji architekta, na mojej działce nie będzie miejsca żeby robić wymiennik gruntowy poziomy a perspektywa odwiertów pod wymiennik pionowy chyba podbije
  • Odpowiedz
na mojej działce nie będzie miejsca żeby robić wymiennik gruntowy poziomy a perspektywa odwiertów pod wymiennik pionowy chyba podbije koszty i już nie będzie tak bardzo "tyle samo co gaz"


@Catmmando: jeżeli liczysz pompę woda-woda to koszt jest ogromny ze względu na ten właśnie wymiennik. Ludzie robią poziomy pod budynkiem ale ja trochę sceptyczny jestem do tych pomp przy małej działce. Tak w wersji z wymiennikiem pionowym jak i poziomym.

@
  • Odpowiedz