Wpis z mikrobloga

Pomóżcie mi bo nie wiem czy wydziwiam w temacie #komputery

Mam takie coś:
Ryzen 5 2600
MSI B450 Gaming Pro Carbon AC
Corsair 2x8GB DDR4 3200MHz
MSI RTX 3060Ti 8GB Gaming X Trio
Samsung 970 EVO Plus 1TB
WD Red 4TB (2 szt)
Corsair RM850
Thermaltake View 51 TG
LG 32UN500

Przeginam czy pierwsza do wymiany w tym towarzystwie jest... platforma, tj. CPU + mobo + RAM?
Komp typowo do grania w 60fps i hulania po necie, okazjonalnie jakiś film/serial w 2160p.
Bo z tego co zrozumiałem to w obecnych grach wąskim gardłem w moim przypadku byłby przede wszystkim CPU.
Co sądzicie?...

#pytanie #pytaniedoeksperta #pcmasterrace
  • 29
@purrminator: Do grania 16GB to tak średnio, a nawet mało.
Procek jest już stary, ale z racji, że to AM4 to jest plus.
Z łatwością wymienisz go na 5 3600 albo i lepszy.

Opcje są takie:
Wymieniasz sam CPU z AM4 na AM4
https://www.x-kom.pl/p/597427-procesor-amd-ryzen-5-amd-ryzen-5-5600x.html

Wymieniasz MOBO + CPU na coś mocniejszego już
https://www.x-kom.pl/p/1105320-procesor-amd-ryzen-5-amd-ryzen-5-7600.html

RAM dołożyć 16GB kolejne, ale ja polecam sprzedać kości 2x8 i kupić 2x16 bo bardziej przyszłościowo wyjdziesz na
MePix - @purrminator: Do grania 16GB to tak średnio, a nawet mało.
Procek jest już st...
zakładam ze kolega gra w fhd


@tomszczyk: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
1440p/2160p w zależności od gry. GPU zepchnęłoby mnie do 1080p gdybym gonił za 120+fps. Póki co nie brałem lepszej grafy bo i tak miałaby aktualnie kotwicę w postaci CPU. Więc z tego co widzę że ludzie piszą, trzeba będzie wskoczyć na mocniejszy procek, #!$%@?ć RAMu i dopiero wtedy można myśleć o 2-krotnie droższym GPU.
@tomszczyk: A na przykład stąd, że nowe gry nie podają już w wymaganiach 8GB RAM tylko 12 i 16GB.

Dodaj do tego system i aplikacje w tle.
Chyba, że jestem tym, który myśli że RAM nie jest zjadany w tle przez system i jakieś 150 procesów działających w tle + dodatkowe te, które zainstaluje OP
@purrminator: Nie słuchaj go, bo źle CI doradzi i stracisz pieniądze i czas na ponowną modernizację PC.

Jak wspomniałem wyżej, możesz budżetowo zmienić na 5 5600 albo przyszłościowo na 7600
GPU jest dobre i pociągnie jeszcze długo sporo gier.
RAM także zwiększ, bo mi aktualnie system + gra z 2017r ciągnie 15.5GB a gram w 2K tylko
A w tle nie mam nic poza steamem
16gb w żaden sposób cię nie ogranicza


@tomszczyk: sorry ziom ale nawet ja wiem że to bzdura totalna xD Żyjemy w czasach masy procesów w tle, do tego gry dumpują do RAMu to co im się w VRAMie nie mieści... 16GB to takie minimum żeby to wszystko z grubsza działało a nie działało płynnie.
I w sumie nie ma tragedii, w porówaniu z resztą komponentów RAM jest naprawdę tani ( ͡