Wpis z mikrobloga

Pytanie czysto orientacyjne bo na razie nie zamierzam robić zakupów.

Obecnie mam następujący zestaw:
Intel Core i5-12400
Płyta główna B660, gniazdo PCIe 4.0 x16
Nvidia GeForce GTX 1060 6GB
16GB DDR4 RAM
Dwa monitory 1080p, jeden tylko z HDMI
Zasilacz Corsair CX600M z zieloną etykietą
Obudowa SilentiumPC Brutus M25

Obecnie wąskim gardłem jest karta graficzna, i chciałbym ją wymienić. Też na coś z Nvidii ze względu na zabawę ze Stable Diffusion i inne sprawy wykorzystujące rdzenie CUDA.

Pomijając serię 40 która jest kompletnym nieporozumieniem cenowym:
-Jaką kartę maksymalnie mogę dobrać do tego procka i płyty tak aby to on nagle nie stał się wąskim gardłem?
-W zależności od doboru karty, czy obecny zasilacz wystarczy, czy powinienem kupić coś z większym zapasem mocy i z lepszymi podzespołami?
-Czy niezależnie od wyboru karty musiałbym również zmienić obudowę aby karta nie przegrzewała się? Obecna karta w obecnej obudowie dobija do prawie 80C przy maksymalnym obciążeniu gdzie zdjęcie bocznego panelu od razu poprawia temperatury.
-Zakładając że budżet na kartę to 2500zł, czy przy obecnym zestawie jest większy sens kupowania używanej 3080 za podobną cenę co nowa 3060Ti? Czy jednak taka 3080 nie będzie współgrała z i5-12400?
-Biorąc to wszystko pod uwagę, jaka opcja rozbudowy byłaby najrozsądniejsza pod względem wydanych pieniędzy, wymiany obecnych podzespołów i efektowi końcowemu?

#komputery #pcmasterrace
  • 6
@supra107: możesz do tego procka w teorii spokojnie tą 3080 kupować jak chcesz się w używki bawić tylko problemem jest zasilacz, jednak przydałoby się coś mocniejszego do 3080 ale jakbyś jeszcze musiał zasilacz dokupić to już ciężko będzie się w budżecie zmieścić.

Opcją może być jakiś 3070 z promki + zasilacz.
Jeśli nie chcesz wymieniać zasilacza to 600W do 3060ti gddr6x też starczy.

Co do obudowy to możliwe, że ten 1060
@supra107 Po pierwsze to nie ma czegos takiego jak wąskie gardło, chyba ze mówimy o jakims naprawdę starym procku z mocną kartą.

W twoim przypadku poczekałbym na rtx 4060 ti, ewentualnie szukał używek 3070,3080, bo 3060ti to głośne i gorące karty w cenie gdzie masz juz 3070 z trzema wentylatorami, bo na te wszystkie zotac czy eagle to bym nie splunął.