Wpis z mikrobloga

Czy używacie kart kredytowych? właśnie czytam książkę „I will teach you to be rich” i tam autor rekomenduje korzystanie z kart kredytowych ze względu na korzyści jakie się ma przy terminowym ich spłacaniu (cashback, wyższy credit score, itp.). Wiem, ze zagranica jest to popularne, ale jestem ciekawa jak to wyglada u nas, a nie mam za bardzo kogo spytać (brak znajomych, hehe) stąd moje pytanie. Czy używacie i jeżeli tak, to czy się opłaca? Jaki bank oferuje najlepsze warunki? Jest to angielska książka, wiec ona poleca strony, gdzie można znaleźć najlepsze oferty kart kredytowych dla Brytyjczyków. W polskim googlu odnoszę wrażenie, że te wszystkie artykuły z rankingami kart są sponsorowane :/ #kiciochpyta #finanse #pieniadze
  • 12
@addddd: Z tego co wiem to w PL funkcjonuje coś takiego jak "scoring" zdolności kredytowej BIK. Scoring BIK bierze pod uwagę liczbę kredytów. Jeżeli jednak korzystamy z kart kredytowych bardzo rozsądnie, tzn. spłacamy zadłużenie na czas, przestrzegamy limitów kredytowych, to jesteśmy w stanie poprawić swój scoring (ocenę punktową w BIK). Może to zwiększyć Twoje szanse w przyszłości na otrzymanie kredytu hipotecznego.
@addddd: Credit score to bardziej dla kredytów konsumpcyjnych, których opłacalność jest niska. Cashback dostaniesz głównie jak będziesz chciała zakończyć umowę karty(np w Citi tak jest) . Ja polecam bo spłacana na czas to nieoprocentowany hajs. Można kupować kredytowa a twoja kasa leży na koncie oszczędnościowym i procentuje co przy aktualnych wysokich stopach jest całkiem opłacalne. Przy czym nie są to duże zyski. Zakładając limit na karcie 10k rocznie wyjdzie te 6
@addddd W UK dodatkowo przy płatności kartą kredytową jest dużo lepsza ochrona konsumenta, w Polsce nie kojarzę nic takiego. Ja używałem kredytowki od Millenium, bo pozwalała rozłożyć zakupy na nieoprocentowane raty, poza tym nic ciekawego nie widziałem.
@addddd: za samo wyrobienie karty kredytowej można sporo zyskać. Przykłady:
- 900 zł w Citibanku: https://www.bankobranie.pl/2023/04/zyskaj-z-karta-citibank.html
- 800 zł w Pekao: https://www.bankobranie.pl/2023/01/pekao-zyskaj-z-karta-z-zubrem-edycja-ii.html

No i do tego obracając kasą banku (czyli z limitu karty kredytowej) swoje środki możesz trzymać np. na koncie oszczędnościowym (najlepsze dają obecnie ok. 8% obecnie).
@addddd: Poza bonusami, o których wspomina @Bankobranie, to jedyny plus karty kredytowej to charge back (aż dziwne, że nikt tu o tym nie wspomniał). Dzięki niemu można śmiało kupować nią w internecie, itd. a jeśli jej dane wyciekną, albo ktoś Ci je ukradnie to na nieautoryzowanych transakcjach robisz charge back i bank cofa płatność. Dużo łatwiej niż przy płatniczych.

A teraz minusy: te wszystkie bonusy i obracanie na koncie oszczędnościowym