Wpis z mikrobloga

#ukraina ostatnio trafiłem na taki filmik. Tytuł filmiku clickbaitowy.

Ale z tego co mi znajoma mówiła to rzeczywiście może być prawda że polska kultura robi się coraz popularniejsza na Ukrainie. Mówiła że oni są tam bardzo zapatrzeni w Polske, i bardzo dobrze mówi się o Polakach.

PS. wszystkich którzy chcą szerzyć nienawiść na tle narodowościowym zapraszam #!$%@?ć.
spacexdragonbaritone - #ukraina ostatnio trafiłem na taki filmik. Tytuł filmiku click...
  • 21
@spacexdragonbaritone: Od lat powtarzam, że w kwestii polskiej soft power nie ma i nie będzie innego kraju, gdzie jest mamy taki potencjał oddziaływania jak na Ukrainie. Pozytywny stosunek do Polski, sympatia do Polaków, bliskość kulturowa, więzi osobiste, etc. Polska kultura, polski język, polskie doświadczenia polityczne i społeczne, to wszystkie jest potencjalnie dla Ukraińców atrakcyjne i przydatne.
Można by próbować coś z tym zrobić na poziomie państwowym, ale zawsze można też wrócić
@harcerz: Co masz na myśli polska kultura? Bo ja mam wrażenie, że w 21 wieku czy po transformacji od 89' to u nas wszystko się kopiuje od innych ty przodujących państw. Polacy zachłysnęli się zachodem, wszystko od nich czerpiemy, a oni od nas mało, mają ograniczoną wiedzę o Polsce. Wszystko od muzyki, po kuchnię, w polskich filmach puszczany jest już zagraniczny soundtrack, w restauracjach masz wszystkie najlepsze kuchnie świata, potrawy z
@JPRW:

Od lat powtarzam, że w kwestii polskiej soft power nie ma i nie będzie innego kraju, gdzie jest mamy taki potencjał oddziaływania jak na Ukrainie. Pozytywny stosunek do Polski, sympatia do Polaków, bliskość kulturowa, więzi osobiste, etc. Polska kultura, polski język, polskie doświadczenia polityczne i społeczne, to wszystkie jest potencjalnie dla Ukraińców atrakcyjne i przydatne.


I każdy ma swoje państwo, nie musimy się bić o hektary jak gdy Polska i
Od dawna powtarzam że nasz naród i polska kultura jest na tyle silna, że spodziewam się raczej polonizacji Ukraińców niż ukrainizacji Polski. Nie rozumiem, czemu mielibyśmy obawiać się kobiet i dzieci, które tu uciekły przed wojną.

Niech pracują na swoje utrzymanie. Wszyscy na tym zyskamy.


@harcerz: Ukraincy którzy tutaj przyjechali nie chcą się polonizować oni nawet nie chca się uczyć polskiego, a dlaczego ?
bo im to nie jest potrzebne ponieważ
@alfaiomega1: nie do końca, Ukraińcy to nie wyznawcy Allaha. Jesteśmy bardzo blisko kulturowo i jeśli Ci ludzie u nas zostaną, to najpóźniej za dwa pokolenia to będą Polacy z wschodnio brzmiącymi nazwiskami.

Język? Z rodziny słowiańskiej, do naciągnięcia.
Religia? Chrześcijaństwo, część się podda konwersji, a inni w niedziele będą chodzić do Cerkwi.
kultura? Nawet jeśli są pewne różnice, to oba kraje były rusyfikowane na potęgę i na pewno znajdziemy wspólny język
kwestii polskiej soft power nie ma i nie będzie innego kraju, gdzie jest mamy taki potencjał oddziaływania jak na Ukrainie


@JPRW: postziemniaczana Białoruś ;)