Wpis z mikrobloga

@Rzeeznik13: zdecydowanie AMD na AM5

@Wiskoler_double: ale on pyta o high endowego pc, kto będzie 13900k używał z boxowym chłodzeniem? Nawet z dobrym chłodzeniem ten procek to piekarnik, na martwej platformie przy okazji, wybór obecnie jest totalnie jednoznaczny, intel w high endzie nie może konkurować nie tyle wydajnościowo co pod względem przyszłościowym(chociaż w sumie wydajnościowo w grach amd i tak trochę wygrywa) no i ich procki to nie są aż
7800X3D

@EWRNB @majk3l @saggitarius_a @ShadyTalezz @skyfire
@rodowity_rododendron: a jeśli bierzemy pod uwagę granie w 4k? Mówimy o procku, który ma być kompanem dla RTX 4090
Zadałem to samo pytanie na reddicie i dostałem odpowiedź:
If you're an Intel fanboy then Intel

If you're an AMD fanboy then Ryzen

If you're a semi-reasonable person then it depends

You can find reasons to favor any product and they also both have their own
AMD has their scheduling issues,


@Rzeeznik13: tu się odnosił konkretnie do R9 7950X3D. A tego procka nie omawiamy, bo go nie potrzebujesz. No chyba, że oprócz gier robisz ciężkie prace procesorowe.

Intel has better compatibility with ram on the market now


@Rzeeznik13: tu też zagadkowe stwierdzenie. Na intelu puścisz RAM szybciej, u AMD do ~6000MHz, no ale nie jest to na tyle istotna różnica, żeby miała jakieś znaczenie.

AMD will
@Rzeeznik13: wybrałem 7950x , bo gram w wysokiej rozdzielczości (3440x1440), mam małą obudowę (SFF), małe chłodzenie, więc intel odpadał
7800x3d nie było, no i nie zależało mi na nim bo w wysokiej rozdzielczości różnice w grach maleją. a 7800x3d jest za drogi w porównaniu z 7950x, i na dodatek niedostępny u mnie (preorder się nie liczy)

"
AMD has it's ram issues, Intel has it's PCIe allocation issues"
Tutaj imo #!$%@?
ale to zależy od płyty głównej. Jaki random na necie stwierdził że jego gigabyte x670e startuje w 10s ¯(ツ)


@Roman_Polanski: głównie to od ilości RAMu zależy, im więcej tym dłużej trwa ram training. U mnie na plycie Gigabyte i 32gb RAMu boot trwa jakieś pół minuty.

7800x3d nie było, no i nie zależało mi na nim bo w wysokiej rozdzielczości różnice w grach maleją.


@Roman_Polanski: akurat w przypadku
@Rzeeznik13: tak jak wyżej napisałem, to nie jest kwestia fanbojstwa(mi bliżej do bycia fanbojem intela jak już), AM5 jest obecnie bezkonkurencyjne w high endzie dzięki temu jak przyszłościowa jest ta platforma to jest gigantyczna przewaga na korzyść AMD a kwestie kompatybilności pamięci, czy inne, które wymienił ten typ z reddita to po prostu nieznaczące pierdoły albo wręcz nieprawda.