Wpis z mikrobloga

Jakie zawody mogą zniknąć z powodu ChatGPT i jego analogów

Analitycy portalu Business Insider zidentyfikowali 10 zawodów, które w niedalekiej przyszłości mogą całkowicie lub częściowo zniknąć ze względu na rozwój sieci neuronowych. W tym:

1, praca w środkach masowego przekazu (dziennikarze, redaktorzy, CEO);
2, specjalności techniczne (programiści, programiści, analitycy danych, inżynierowie oprogramowania);
3, praca w dziedzinie orzecznictwa (asystenci prawni, asystenci prawni);
4, wakaty finansowe (konsultanci i analitycy);
5, handlowcy;
6, nauczyciele;
7, księgowi;
8, graficy;
9 specjalistów serwisu wsparcia.
10, marketerzy;

Według badań Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2013 r., w ciągu następnych 20 lat około 47% miejsc pracy w USA może zostać zlikwidowanych z powodu sztucznej inteligencji. Prognozy wydają się jednak dość optymistyczne.

Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Goldman Sachs, generatywna sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić 300 milionów profesjonalistów na całym świecie, prowadząc do znacznych zakłóceń na rynku pracy.

Jednocześnie eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji są przekonani, że innowacja może tylko pomóc w pracy, ale nie może zastąpić człowieka. Ludzie będą musieli kontrolować sztuczną inteligencję, aby uniknąć błędów.

ChatGPT wyprzedził nawet TikTok pod względem tempa wzrostu. W połowie marca chatbot został zaktualizowany do modelu językowego GPT-4. Sieć neuronowa może teraz rozpoznawać zarówno tekst, jak i obrazy, a nawet wyjaśniać znaczenie memów. Wersja GPT-5, która zostanie wydana pod koniec roku, ma osiągnąć niewiarygodny poziom II.

Amerykański programista Elon Musk i czołowi specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji wezwali do zawieszenia szkolenia sieci neuronowych na co najmniej sześć miesięcy. Zauważa się, że takie systemy powinny być rozwijane po przekonaniu się o możliwości zarządzania ryzykiem i pozytywnych wynikach generowania informacji

#pracbaza #technologia #informatyka #ciekawostki
  • 55
hahahaha kto plusuje takie bzdety? chyba ulomki z magazynu co mysla ze AI to jakies czary co nagle tych gupich umyslowcvuw skasuje!!! xD

Myslalem ze temat juz zdechl i wszyscy sie rozeszli jak slusznie zauwazono ze to gowno myli sie praktycznie w 80% przypadkow, tak jak zreszta kazde AI, nie jest w stanie intelektualnie przeskoczyc 4 latka, a jedyne co "generuje" to przeklejki z internetu zlozone z kilku miejsc.

To jest narzedzie
Jestem grafikiem. Boję się & trzęsę się. Myślę, ze w dużym zakresie ai może zastąpić ilustratorów, przy jakichś stockowych grafikach, ale nie bardzo wyobrażam sobie, że ai stworzy kampanię, unikatowy charakter marki i zaproponuje chociażby linię opakowań. Obym się mylił. Jak coś, to mam też skillsy glazurnika. Tam już mnie nie wysiedli
Ja juz to slysze od kilkudziesieciu lat, ze programisci beda zwoleni bo jakies framework powstał i teraz zwykli ludzie beda hehe wordpressy np stawiaja :D no stawiaja tylko ze jak sie cos zje...ie to telefon do programisty. Programisci zawsze uczyli sie danego narzedzia i je wykorzystywali a po prostu branza szla do przodu i placi sie nie za 99 procent reuzywalnego kodu tylko za ten 1%, ktorym jest logika biznesowa. ChatGPT bedzie
@pawzad: Bycie grafikiem to nie tylko umiejętność rysowania, a bardziej umiejętność rozpoznania czegoś co dobrze wygląda. Polecam Ci używać generatorów AI do generowania sobie przykładów, a później wyciągaj z nich to co najlepsze i sam twórz swoją grafikę.

Koleżanka projektantka wnętrz tak robi. Generuje sobie w Midjourney klikadziesiąt styli wnętrz i wybiera to co najlepsze tworząc własne.

Przykład:
Luciferrrro - @pawzad: Bycie grafikiem to nie tylko umiejętność rysowania, a bardziej...

źródło: test

Pobierz
@Kumpel19: 2, 8 i 9 - Bu. Ha. Ha. Ha xd To przyspiesza pracę, i to nawet ogarniętym ludziom, ale nie jest w stanie nikogo zastąpić.

Na reszcie się nie znam, ale nie zdziwiłoby mnie, gdyby to też był BS.

Na falę zmian trzeba się wspiąć z deską surfingową, a nie budować jej naprzeciw zameczki z piasku. Na bank tak samo było z popularyzacją druku xd O BOŻE, wykoszą w ten
@MiKeyCo: Masz rację, ale twój wywód opiera się na jednym błędnym założeniu, że nie będzie postępu. Wpis opa mówi o zmianach w przeciągu 20 lat. Pół roku temu nie mieliśmy w ogóle ChatGPT (publicznie), przed chwilą wyszła poprawiona wersja, po roku ma być jeszcze lepsza. W tym tempie za <5 lat sam nie poznasz, co napisało AI, a co człowiek.
@Kumpel19 jeśli tekst został skopiowany z artykułu BI, to faktycznie dziennikarze zostaną szybko zastąpieni - pomylić SEO z CEO? Chyba że to już chatgpt napisał ten artykuł, wtedy jeszcze jakaś przyszłość w dziennikarzach, którzy by takie kwiatki wyłapali
2, specjalności techniczne (programiści, programiści, analitycy danych, inżynierowie oprogramowania);


@Kumpel19: xD Jeden z przykładów (już naprawili)
Ale sam ChatGPT jeśli chodzi o programowanie to non-stop podaje mi niepoprawne odpowiedzi i to z pełną pewnością siebie
secs - >2, specjalności techniczne (programiści, programiści, analitycy danych, inżyn...

źródło: xd

Pobierz