Wpis z mikrobloga

Jakie zawody mogą zniknąć z powodu ChatGPT i jego analogów

Analitycy portalu Business Insider zidentyfikowali 10 zawodów, które w niedalekiej przyszłości mogą całkowicie lub częściowo zniknąć ze względu na rozwój sieci neuronowych. W tym:

1, praca w środkach masowego przekazu (dziennikarze, redaktorzy, CEO);
2, specjalności techniczne (programiści, programiści, analitycy danych, inżynierowie oprogramowania);
3, praca w dziedzinie orzecznictwa (asystenci prawni, asystenci prawni);
4, wakaty finansowe (konsultanci i analitycy);
5, handlowcy;
6, nauczyciele;
7, księgowi;
8, graficy;
9 specjalistów serwisu wsparcia.
10, marketerzy;

Według badań Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2013 r., w ciągu następnych 20 lat około 47% miejsc pracy w USA może zostać zlikwidowanych z powodu sztucznej inteligencji. Prognozy wydają się jednak dość optymistyczne.

Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Goldman Sachs, generatywna sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić 300 milionów profesjonalistów na całym świecie, prowadząc do znacznych zakłóceń na rynku pracy.

Jednocześnie eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji są przekonani, że innowacja może tylko pomóc w pracy, ale nie może zastąpić człowieka. Ludzie będą musieli kontrolować sztuczną inteligencję, aby uniknąć błędów.

ChatGPT wyprzedził nawet TikTok pod względem tempa wzrostu. W połowie marca chatbot został zaktualizowany do modelu językowego GPT-4. Sieć neuronowa może teraz rozpoznawać zarówno tekst, jak i obrazy, a nawet wyjaśniać znaczenie memów. Wersja GPT-5, która zostanie wydana pod koniec roku, ma osiągnąć niewiarygodny poziom II.

Amerykański programista Elon Musk i czołowi specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji wezwali do zawieszenia szkolenia sieci neuronowych na co najmniej sześć miesięcy. Zauważa się, że takie systemy powinny być rozwijane po przekonaniu się o możliwości zarządzania ryzykiem i pozytywnych wynikach generowania informacji

#pracbaza #technologia #informatyka #ciekawostki
  • 55
  • Odpowiedz
@Kumpel19:

2, specjalności techniczne (programiści, programiści, analitycy danych, inżynierowie oprogramowania);

programiści nawet podwójni zostaną zastąpieni ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@Kumpel19: To nie tak. Zawody te się nie zostaną zastąpione a się bardziej wyspecjalizują i przestaną być masowe.

Prawda:
* zmieni się liczebność tych zawodów,
* przestaną być potrzebni masowi wyrobnicy,
* zawody te wciąż
  • Odpowiedz
@Kumpel19: Gówno prawda. Nauczyciele będą potrzebni ponieważ dzieciaki wymagają odpowiednich warunków do nauki w tym kontakt z drugą osobą. https://www.wgu.edu/blog/will-robots-take-job-future-automation1906.html#close

Programiści będą potrzebni do tworzenia nowego kodu, AI będzie używane przez nich jako narzędzie do robienia durnej roboty co przyśpieszy efektywność. Ale nie jest możliwe 100% wyeliminowanie programisty jako zawodu. https://www.mycomputercareer.edu/news/the-future-of-i-t-and-artificial-intelligence/

Wszystko związane z prawem jest absolutnie nie do wymiany przez AI. Powód jest prosty, prawo jest tworzone przez ludzi,
  • Odpowiedz
Póki co to wygląda, że chat-gpt jest jedynie narzędziem dla większości tych zawodów. W kontekście programowania:
jeśli dalej będzie popełniał tak kardynalne błędy jakie popełnia to nawet juniorów nie zastąpi nigdy, nie mówiąc o seniorach czy już zupełnie odjechanie architektach oprogramowania.
  • Odpowiedz
* przestaną być potrzebni masowi wyrobnicy,


@MiKeyCo: zgadzam się z Twoją wypowiedzią poza tym punktem. Dalej potrzebni będą masowi wyrobnicy, tylko od klikania w GUI do tych modeli - to już powoli zaczyna się nazywać prompt engineer.
  • Odpowiedz
@Kumpel19: dobrze, że programiści zostali wymienienie dwukrotnie, bo jeszcze bym nie przyjął do wiadomości ;]

No chyba, że w orginale było rozróżnienie między coder i programmer, co zostało przetłumaczone przez automat na programista.
No i o ile w przypadku klepacza kodu po 2 miesięcznym kursie jawy - w pełni się zgadzam, chatgpt wykona jego pracę 10x lepiej, o tyle programiści mogą jeszcze przez jakiś czas spać spokojnie ;]

Dziwi brak
  • Odpowiedz
@Kumpel19: jak narazie to ten chat gpt wygaduje sporo bzdur i w 70% wprowadza mnie w błąd. A daje mu trywialne zadania. Np. Żeby wygenerował mi one-linera w c++ który skonwertuje listę stringów na stringa. Wymyśla sobie elementy języka które nie istnieją.
  • Odpowiedz
@Kumpel19: Najpierw niech ta sztuczna inteligencja się pojawi. Na razie to jeden wielki eksperyment. Jest sporo dziedzin, w którym bym temu nie ufał jak bym nie był specjalistą w tej dziedzinie. Obrazki niech sobie generuje - jakie są każdy widzi. Natomiast rzeczy prawne, formalne, programistyczne, inżynierskie - tutaj bym uważał.
Jak dla mnie to jeszcze daleka droga do zmian w strukturze specjalistów (podkreślam - specjalistów).
  • Odpowiedz