Wpis z mikrobloga

Cześć mirki, właśnie kończę mechatronikę i słyszałem, że nie daleko gość będzie szukał kogoś do sterowania obrabiarką CNC. Pod koniec studiów zainteresowałem się programowaniem w C pod AVRy. CNC z tego co się orientuję również się programuje. Chciałbym się załapać do tej roboty jednak na studiach CNC się nie zajmowaliśmy. Czy moglibyście coś mi polecić w tym temacie. Może ktoś kto zajmuje się taką pracą moze mógłby napisać jak ona wygląda?

#cnc #programowanie
  • 10
@padobar: Czyli w takiej robocie nic się nie programuje tymi G- i M-kodami tylko np. przychodzi szef i daje no nie wiem np. wymiary zapadki zamka. A taki programista CNC ma to przerysować do jakiegoś programu czy coś? Czy może ta robota całkowicie na czymś innym polega?
@Xriri:

Długa droga przed Tobą, jeżeli tematu w ogóle nie miałeś na uczelni to musisz ogarnąć podstawy programowania, obróbkę, rysunek techniczny, technologie itd.

Rysunek techniczny- Dobrzański - 'Rysunek techniczny maszynowy'

Obróbka - 'Poradnik frezera', 'Poradnik tokarza'

Programowanie- najlepiej dowiedz się jaki system sterowania ma maszyna i zobacz jak to się programuje w instrukcji od producenta, ale w zasadzie jak się nauczysz M i G kodów oraz zasad programowania konturów to ogarniesz
@padobar:

PWSZ w N.S. i o obróbce metalu raczej nic nie mieliśmy albo bardzo mało. Wiem, że na Inżynieri Mechanicznej bardziej zajmowali się obróbką metalu.

@Tarant: @padobar mówił, że to nie ma zbyt wiele związanego z programowaniem.

Co prawda rysunek techniczny mieliśmy na I semestrze jednak od tego minęło już trochę czasu. Mieliśmy też kursy AutoCADa oraz Inventora(nawet dobrze mi szło w tych programach).
@Tarant: Mieliśmy sterowniki PLC, programowanie mikrokontrolerów, trochę przedmiotów związanych z mechatroniką samochodową, przedmioty związane z elektroniką analogową, cyfrową, samochodową, mechanikę wytrzymałościową.