Wpis z mikrobloga

Dlaczego umowa o pracę na czas nieokreślony jest spoko i tak bardzo pożądana? Czytam sobie w internecie różne artykuły na ten temat i na razie nic takiego wow nie rzuciło mi się w oczy. Może wy mnie jakoś oswiecicie, bo ja się mało znam ;)

PS. Głównie mam na myśli różnice między uop na czas okreslony

#pracbaza #praca #pytaniedoeksperta #prawo
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pregunta: teoretycznie jest pewnym gwarantem stabilności dla obu stron. W rzeczywistości jak każdą umowę, można ją wypowiedzieć i nici ze stabilności pożądanej głównie przez instytucje finansowe udzielające kredytów.
  • Odpowiedz
@kimunyest95:

W rzeczywistości jak każdą umowę, można ją wypowiedzieć


No nie, to wcale nie takie łatwe. Nie da się ot tak takiej umowy wypowiedzieć. Trzeba mieć konkretny powód - np. stanowisko jest likwidowane albo zwolnienie jest dyscyplinarne, ale nawet wtedy musisz udowodnić że wcześniej wprowadzone zostały "programy naprawcze". Nie możesz tak po prostu zwolnić pracownika.

@pregunta: jw, pracownika na takiej umowie nie da się łatwo zwolnić. Umowy na
  • Odpowiedz
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: Bez przesady, brzmi jakby pracownika na umowie o pracę na czas nieokreślony można było zwolnić tylko wskutek przewinienia dyscyplinarnego albo likwidacji stanowiska, co nie jest prawdą. Prawo wymaga podania przyczyny wypowiedzenia umowy, ale może nią być choćby nieefektywność w wykonywaniu obowiązków, oby była prawdziwa, konkretna i uzasadniona. Pracodawca musi jednak pamiętać, że przyczyna ta może być zakwestionowana przed sądem pracy.
  • Odpowiedz
Prawo wymaga podania przyczyny wypowiedzenia umowy, ale może nią być choćby nieefektywność w wykonywaniu obowiązków


@chemik_kieszyk: Tylko że taka przyczyna musi być bardzo dobrze udokumentowana i zwykle poprzedzona jeszcze jakimś "planem naprawczym". Nie twierdzę że takiego pracownika zwolnić się nie da, ale jest to długi i skomplikowany proces, stąd też różnica między tymi dwoma formami zatrudnienia.
  • Odpowiedz
@chemik_kieszyk: wiesz jak zajebiście ciężko mieć udokumentowany powód z którym nie przegrasz potem w sądzie pracy? Tak naprawdę to tylko likwidacja stanowiska jest skuteczna ale wtedy to dotyczy konkretnych jednostek.
  • Odpowiedz