Wpis z mikrobloga

Kurhany z krawędzi nadnoteckiej pradoliny | Wykład o cmentarzysku kurhanowym elit z II w. n.e. Link do znaleziska:
https://wykop.pl/link/7065347/kurhany-z-krawedzi-nadnoteckiej-pradoliny-wyklad-o-cmentarzysku-z-ii-w-n-e

Kurhany w Mirosławiu na stanowisku 37 swoje tajemnice zaczęły ujawniać dopiero od roku 2015. Zupełnie nieznane wcześniej cmentarzysko odkryto dzięki danym LIDAR - było to siedem nasypów kurhanowych, ulokowanych wzdłuż wysokiej w tym miejscu krawędzi Pradoliny Noteci, określanej mianem Tarasu Walkowickiego. W 2016 roku ruszyły pierwsze prace wykopaliskowe i już one przyniosły zaskakujące wyniki! Później było tylko ciekawiej ???? Opowiada prof. dr hab. Andrzej Michałowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pozaniu.

Każdego kto chciałby zostać wywołany przy okazji dodawania kolejnych znalezisk, zachęcam do zaplusowania pierwszego z komentarzy.

--------------------- WSPIERAJ I PRENUMERUJ ARCHEOLOGIĘ ŻYWĄ! ------------------

#archeologiazywa #swiatnauki #ciekawostki #nauka #historia #archeologia #kontekst #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #qualitycontent #wielkopolska #starozytnosc #kulturawielbarska #uam #lasypanstwowe
ArcheologiaZywa - Kurhany z krawędzi nadnoteckiej pradoliny | Wykład o cmentarzysku k...
  • 9
@Eustachy_goli_pachy to właśnie o takich kręgach wspomina przez chwilę prof. Michałowski, w tej części gdy tłumaczy skąd mogli do Mirosławia przybyć Goci, utożsamiani z kulturą wielbarską właśnie. Najsłynniejsze kręgi gockie to jednak Odry i Węsiory. Piękne stanowiska!