Wpis z mikrobloga

Podczas jednej z narad poświęconych sprawom republik środkowo-azjatyckich, podeszła do Stalina mała Engelsina Markizova i przekazała mu pozdrowienia od dzieci z Autonomicznej Sowieckiej Socjalistycznej Republiki Buriacko-Mongolskiej. Natychmiast Stalina i dziewczynkę obsypano kwiatami, a fotoreporterzy zrobili mnóstwo zdjeć. Jedno z nich obiegło kraj z podpisem: „Stalin najlepszym przyjacielem sowieckich dzieci".

Jak napisał Jurii Boriew jest z tym związana anegdota. Stalin ciągle się uśmiechając powiedział do stojącego w pobliżu Berii zdanie w nieznanym dziewczynce języku. Brzmienie słów Towarzysza Stalina dziewczynka zachowała w pamięci. Dopiero gdy dorosła dowiedziała się że to język gruziński, a zdanie znaczy: „Zabierz tę smarkulę".

Czy ta anegdota jest prawdziwa? Nie wiadomo, ale... Stalin nie lubił bliskich spotkań, gdyż uważał to za potencjalne zagrożenie dla siebie. Rok po zrobieniu tego zdjęcia ojciec dziewczynki został fałszywie oskarżony o bycie japońskim szpiegiem, trockistą, terrorysta i spiskowcem chcącym zabić Stalina. Został szybko osądzony i zabity. Jej matka trafiła do więzienia, a potem została deportowana do Kazachstanu gdzie wkrótce zmarła w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie została zabita.

Dziewczynka ze zdjęcia została sierotą i zamieszkała z krewnymi w Moskwie. Ale... wkrótce we wszystkich źródłach, zmieniono podpis pod zdjęciem. Dziewczynka ze zdjęcia została opisana jako Mamlakat Nakhangova, tadżycka dziewczyna, która zasłużyła na Order Lenina, pracując jako zbieracz bawełny. Tym samym prawdziwa tożsamość dziewczynki ze zdjęcia została wymazana i oficjalnie nigdy się nie spotkała ze Stalinem. Engelsina została orientalistyka, specjalizowała się w Indiach i Chinach. Miała dwóch mężów i trójkę dzieci. Zmarła w 2004 roku.

Ciekawa jest też historia znanego radzieckiego rzeźbiarza Georgi Ławrow, który uwiecznił zdjęcie Engelsiny ze Stalinem w marmurze. Później był więziony przez 17 lat w stalinowskich łagrach, przeżył tylko dzięki szczęściu. Czy to wszystko zbieg okoliczności czy charakterystyczną dla Stalina obsesja i mściwość? Nie wiadomo, ale to ciekawa historia #historiajednejfotografii #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #fotografia #stalin #rosja #wojna #ukraina ##!$%@?
zafrasowany - Podczas jednej z narad poświęconych sprawom republik środkowo-azjatycki...

źródło: Fsy2TN7WIAMMRSU

Pobierz
  • 4