Wpis z mikrobloga

#gielda
Copium dla misiów, bo dawno nie pisałem

Nie będę pisał dlaczego price action było jakie było, bo wyjaśnianie zdarzeń, które już się wydarzyły jest trywialne i w niczym nie pomaga. Jak kogoś to ciekawi, to krótka odpowiedź to: liquidity, flows, JPM collar, vol suppression 0DTE, cały czas silny konsument. W styczniu glownie te dwa ostatnie, ostatnie trzy tygodnie głównie to pierwsze.

Wracając do copium, to nic się w makro i fundamentach nie zmieniło. Cały czas mamy 5% stopy, cały czas mamy 5-6% sticky inflation.
Obecny cykl się mocno przedłuża, ciągnie się jak flaki z olejem. Szukałem i w historii nie ma precedensów dla tak wolno rozwijającego się cyklu. Ale obecnie wszystko jest bez precedensu, o czym wielokrotnie pisałem: co chwilę jakieś rekordy, co chwilę zdarzenie o jakich się filozofom nie śniło itp itd

To, że obecny cykl się bardzo mocno wydłuża nie znaczy, że tego cyklu nie ma. Głównym sprawcą wydłużenia jest cały czas bardzo silny konsument. Excess savings cały czas są spore i cały czas we wszystkich grupach dochodowych. Ale! Excess saving od wielu miesięcy spadają, szybko spadają. Kiedyś się skończą, kiedyś to znaczy w trzecim kwartale tego roku ekstrapolując stabilny, wielomiesięczny trend.

Starsi moi followersi ???? pamiętają jak ponad rok temu pisałem, że gospodarka US jest niezdolna do długotrwałej inflacji. Mniejsza o samą tezę, która być moze okaże się grubą pomyłką (ale z innych powodów niż nietrafione argumenty), ale jeżeli chodzi o argumenty tej tezy, czyli o to, że gospodarka US jest strukturalnie ustawiona by wysysać excess savings z dolnych grup dochodowych do górnych, to one są prawdziwe.
Argumenty te spinają się ładnie z szybko obecnie spadającymi excess savings. Mój błąd polegał na timingu, w tym cyklu każdego niszczy timing, nie teza. Nie doceniałem skali excess savings i przeceniałem jak szybko gospodarka US przetrasportuje te oszczedności do gory.
Niemniej konsument przestanie być silny, dużo już mu nie zostało.

Kolejną kwestią jest polityka monetarna. Mamy 5% stopy i nic się nie dzieje. Rok temu wszyscy płakali, że 2% zabije gospodakę, później, że 3% ją zniszczy, że 4% to totalna anihilacja. Mamy obecnie 5% i nic się nie dzieje. Co jest?! Dlaczego ten nasrak nie spada, Panie Cyferka?! Obiecał Pan spadki, a Marcin do mnie dzwoni!
Też jakis czas temu pisałem, że transmisja stop procentowych na gospodarkę jest bardzo wolna, bo wszyscy się zrolowali i term out (nie wiem jak to przetłumaczyć, chodzi o zadłużenie na dłuższy okres na niskich stopach). Zarówno konsumenci z kredo hipotecznym, cały czas 90%+ kredytów hipotecznych jest na stopach przy zerze i to się szybko nie zmieni. Także konsumenta te stopy nie bolą prawie nic a nic (tylko młodzi jak zawsze #!$%@?, bo nie mają jak wejść na drabinę). Jak i firmy rolowały swoje kredyty jak było zero i obecnie rynek prawie nie istnieje. Nikt nie bierze kredytów przy obecnych stopach, wszyscy grają na przeczekanie. Także transmisja monpol na gospodarkę jest bardzo mała, z czasem się to będzie zmieniać, jeżeli stopy będą pozostawać wysokie. Kiedyś te kredyty się w końcu pokończą, trochę już w tym roku, ale w następnym jest góra kredo do zrolowania.

Drugim narzędziem monpol jest QE/QT. QT cały czas jest grane, ale dosypanie $300B płynności bo jakiś bank miliarderów poszedł pod wodę skasował praktycznie ponad połowę QT w jeden tydzień. Nie będą pisał jak głupia to była decyzja (bardzo głupia), moze kiedy indziej.
Efekt dolania tej płynności widać na wykresach. Ta płynność zniknie dość szybko, jeżeli oczywiście z szafy sektoru bankowego nie wypadnie jakis kolejny trup.

Polityka monetarna to odpowiedź na inflację. Co się dzieje z inflacją? Ano niewiele. Koszty energii spadają (#brent200 nieprędko ;( ) , także headline spada, ale! Core jest cały czas wysoki i nie wykazuje oznak spadania. Głównie chodzi mi o usługi, nie o shelter, który bardzo laguje.
Jeżeli trupy z sektora finansowego nie będą wypadać, to higher for longer.

Podsumowując konsumet się wyprztyka z hajsu, inflacja jest sticky -> Fed będzie trzymał obecne stopy i ściągał płynność z rynku.

Dobra nie #!$%@? Cyferka! Piszesz jakimś polinglisz i myślisz, że to mądrze brzmi. Gadasz jakieś bzdury, a ryneczek Cię wywozi.
Ok, co z ryneczkiem.
Rynek rentowności (wiem, że wszystkich to najbardzie interesuje ???? )
FFR i Eurodollar: Moim zdaniem rynek mocno przesadził z wycenianem obniżek stop procentowych.
Dwulatki, dyszki: Nie wiem, nie dotykam. 20+: nieśmiale short, ale nie gram
Rynek akcji:
Wyceny przy stopach 5% są abstrakcyjne bardziej niż na ATH w grudniu 2021
Tech, czyli long duration ma najgorsze perspektywy, zwłaszcza te niedochodowe tech. Mimo mocnych spadków, cały czas latają mocno za wysoko.
GOOGL, MSFT: to są piękne biznesy z monopolem, ale latają za wysoko. Niemniej nie shortowałbym, crème de la crème jakości
AAPL: to samo co wyżej, ale lata mocno za wysoko, mozna shortować
NVDA: przejęłą pałeczkę top meme stoka od Tesli. AI, te dwie literki to wszystkie argumenty byczków. Post growth, PS > 20, MC > 500B. Czy AI stworzy zapotrzebowanie na pierdyliard kart graficznych? Wątpię, ale nie jestem specem od tej branży. Mój top 1 do szortowania, będę rolował pozycję aż zdechnie albo zdechnę ????
Szeroki rynek: wyłączając 3 spółki (AAPL, MSFT i NVDA) to S&P500 od początku roku jest na zero, także rynek jako taki zupełnie nie rośnie. Wzrost jest tylko w 3 spółeczkach. Nie ma żadnej hossy, to tylko 3 spółki. Flight to safety.

Co może pójść nie tak, czyli bull case:
Proste! Coś jebnie, Fed osra majty i odpala drukarki!
Jakie są na to szanse? Spore! Przed chwilą już mieliśmy incident kałowy i efekt jest widoczny na wykresach. A przeciez spokojnie można było zgolić miliarderów z SVB i nic by się nie stało, golenie i tak by było tylko 10% max
Konsekwencje: już nic nigdy nie spadnie. Jak do teraz pewność, że Fed osra majty jest wysoka, tak po takim zdarzeniu pewność będzie 100%. Kto normalny kiedykolwiek coś sprzeda jak pewnym będzie, że przy najmniejszych nawet zawirowaniach Fed dosypie?
Dalsze konsekwencje? Ciężko przewidzieć. Bogaci robią się jeszcze bogatsi, biedni jeszcze biedniejsi. Wzrost populizmów. Kolejni Trump, Ocasio-Cortez, Sanders, w konsekwencji rozdawnictwo, erozja tkanki społecznej, dekada inflacji, aż społeczństwo będzie tak tym zmęczone, że pojawi się Volcker 2.0
Nie ma co gdybać, nie wiadomo co będzie, może będzie, może nie będzie, może nic nie będzie, może AI zbawi świat…
Czy Powell zdaje sobie sprawę z zagrożeń? Na pewno. Czy mimo to osra majty? Raczej tak

Dobra Cyferka, #!$%@? jak potłuczony. Najpierw, że spadki, teraz, że wzrosty, straciłem już dwie minuty czytając tem wysryw.

Ok, ok, już, już.
Myślę że Fed nie będzie reagował jak nie będzie systemowego ryzyka, czyli głównie sektor bankowy. Fed pozwoli na spadki i straty, dopóki nie zacznie się mocniej przelewać na sektor bankowy.
Do tego obecne wyceny nadmuchane pocovidowym stymulusem FISKALNYM i tak same z siebie, bez żadnej recesji czy jebnięcia, się urelnią

To nie jest czas na zakupy long term.
Z podkreśleniem long term! Także proszę przestać mi #!$%@?ć, że urosło o 10% w kwartał

Moje pozycje. Całkiem spora książka long, głównie idiosynkratyczne spółki z sektora energy
Puty na NVDA, AAPL, SNOW, NQ, część zrolowałem na wrzesień, resztę będę rolował jak będzie trzeba
Short Eurodollar Z23
Long USDCNH
151346136 - #gielda 
Copium dla misiów, bo dawno nie pisałem

Nie będę pisał dlaczego...

źródło: bobo-sweating-looking-at-green-chart

Pobierz
  • 21
Moje pozycje. Całkiem spora książka long, głównie idiosynkratyczne spółki z sektora energy

Puty na NVDA, AAPL, SNOW, NQ, część zrolowałem na wrzesień, resztę będę rolował jak będzie trzeba

Short Eurodollar Z23

Long USDCNH


@151346136: a zbrojeniówka?
@151346136: wrzucil bys te ksiazke energetykow ktora trzymasz, cos bym sobie z tego wybral.

Ja w tym tygodniu sprzedalem googla ale nie dlatego co piszesz, nie podoba mi sie pare aspektow, idzie na wojne patentowa z microsoftem, jest w tyle z AI , spadaja im przychody z reklam, cloud maja slabo rozwiniety, sporo sektorow przynosi bardzo male dochody a czeesc straty.

Troche zachecasz shortowaniem nividi ale u mnie daleko jeszcze do
  • 5
wrzucil bys te ksiazke energetykow ktora trzymasz, cos bym sobie z tego wybral.


@KrowkaAtomowka: wielokrotnie pisalem
To sa male spolki, niektore mikro stoki

Zawsze disclaimer, ze to sa BARDZO ryzykowne trejdy
Bardzo duza zmienosc
Idiosynkratyczne ryzyka
Unknown unknowns

UK: PTAL AXL SQZ HBR JSE THS
Kanada: FEC VLE AFM MAHA

Z wiekszych BTU jest smiesznie wyceniane
UAN jako arbitraz HH i TTF
EC, PBR
@151346136 dwa kluczowe momenty dla AAPL. Pierwszy to konferencja WWDC w czerwcu i gogle ar/vr. Czy będą miały sens i czy ktoś to kupi (ponoć cena ~3k$). Druga to wrzesień i iPhone 15. Z przecieków wygląda, że będzie to całkiem spory przeskok w tym co będą oferować w porównaniu do ostatnich dwóch lat. Kwestia czy to będzie wystarczający powód do upgradeu dla użytkowników.
  • 1
@gonzo91: AAPL ma problemy z popytem, migracja z Chin
To jest świetny biznes, super spółka, z fosą, ogromne marże
absolutnie nie mam nic do AAPL poza tym, że wycena jest przesadzona jak na dojrzały biznes
do tego jest tak duża, że nie będzie latać jak meme stok, co czyni ją wdzięczniejszą do shortowania niż inne spółki, ktore oczywiście że potencjał spadkowy mają o wiele większy

Czy myślę, że Tesla ma większy
@151346136: dosyć ciekawa wypowiedź, tylko zastanawiam się nad oszczędnościami gospodarstw domowych. Mimo, że stopy procentowe urosły i raty kredytu wzrosły to jednak część społeczeństwa gdzieś musi ulokować swój kapitał, bo ktoś to ma kilkadziesiąt tysięcy lub więcej nie będzie ich trzymał w skarpecie i spoglądał jak zżera je inflacja. Lokata na 6-7%, biorąc pod uwagę podatek belki to będzie 5% z hakiem.
W samej Polsce gdzie rynek kapitałowy kuleje zostało otworzonych
@151346136: Skąd wziąłeś rewelacje, że akurat po wyłączeniu AAPL, MSFT i NVDA S&P500 jest na 0% YTD? Delta marketcapu od początku roku do wczoraj tych 3 spółek to jakieś 1,31bln, wobec ~2,13bln zmiany marketcapu całego indeksu. To daje jakieś 2,7% na plusie.
@151346136: moim zdaniem druga fala inflacji jest niemal murowana - nie ma żadnej politycznej woli do walki z inflacją, wręcz przeciwnie - ciągły dodruk nawet w warunkach wysokiej inflacji. Czuję się jakby właśnie był covid i drukarki zostały ponownie odpalone na maksymalną moc - doskonale wszyscy wiemy, co się wydarzyło później.

Historia kołem się toczy - Powell zostanie zapisany na kartach historii jako jeden z najgorszych prezesów FED, który dopuścił do