Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci jak ktoś siedzi w branży nieruchów i uczęszcza na/słucha webinarów/szkoleń/konferencji/wykładów* to macie świadomość jak branża patrzy na ceny, szczególnie jak wejdzie BK 2%. najłagodniej to z reguły brzmi "nie mają państwo chyba wątpliwości, co będzie się działo z cenami po wejściu programu" ale są też tacy co wprost estymują gruby odpał i rzucają wartościami typu ~20-30% up

doradcy kredytowi wspominają też, że spodziewają się przekrętów "garaży po 100-150k" bo już wcześniej takie rzeczy się działy, nie wiem czy przy MDM czy przy czym, ale temat jest znany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

i jeszcze jedna obserwacja: branża ma już temat tak wdrożony i przewałkowany, całe długie prezki o BK 2% porobione, że byłby GRUBY #!$%@? jakby jakimś cudem to jednak nie weszło XD

  • 16
@affairz: I tak, i nie. W stolicy 800k na nierucha to tak średnio, raczej deweloperka będzie musiała trochę zejść z tonu, aby ludzie się łapali. W największych miastach to tak akurat, więc raczej wpłynie na zatrzymanie spadków niż podwyżki. Za to jak na prowincję (czy Łódź XD) to już są grube hajsy i tu może być wyciąganie w górę.
doradcy kredytowi wspominają też, że spodziewają się przekrętów "garaży po 100-150k" bo już wcześniej takie rzeczy się działy,


@affairz: i co z tymi garażami? Bo póki co to wygląda tak, że to Ty chciałeś zrobić taki wałek, ale sprzedający się nie chciał zgodzić.

Nie będzie żadnych wałków typu garaże po 150k - to jest tak zwana klauzura niedozwolona. Zgłaszasz sprawę do UOKIK i elo.

ale są też tacy co wprost estymują
@mickpl: ja bym bardzo chciał żeby to był mokry kapiszon, bo zgodnie z dzisiejszym szkolonkiem to ja się na niego łapię tak samo jak potencjalnie łapię się na 5 lat w sztumie za jego wzięcie, jak tu mnie taki jeden mireczek od kredytów informował XD
@affairz: No jak MFW grozi palcem, żeby się rząd szykował na dalsze podwyżki stóp jak coś pójdzie nie tak, a jak wiemy dotychczas wszystko szło nie tak XD to np. jak będą wyglądały estymacje w tym programie jakby Glapa wrócił do podnoszenia? Wszystko by trafiło, pewnie by ogłosili że przesuwają na po wyb... ekhm... na styczeń np. XD

Realny wpływ tego programu to jest przede wszystkim to, że branża się nakręciła
@mickpl: taaaa już widzę jak w Łodzi kupują kurniki po 0.5 mln gdzie zarobki to 3-4k na rękę. Nawet jak to będzie 100 tys kredytów to się rozłoży na deweloperów , wtórny i budowę domów. Dużo ludzi ucieszy się jak sprzedadzą mieszkanie w starym bloku 50m za 300k bo teraz to podobno nawet nikt nie pyta
@maszko1996: masz limit w programie np. 600k na mieszkanie. deweloper ma mieszkanie które Ci się podoba, ale za 700k, cena garażu dodatkowe 50k. kupujesz mieszkanie za 600k + osobno garaż za 150k. deweloper dostaje swój hajs, Ty efektywnie kupujesz za więcej niż max limit w programie bo część kwoty jest w osobnej transakcji dotyczącej garażu/MP
Nie będzie żadnych wałków typu garaże po 150k - to jest tak zwana klauzura niedozwolona. Zgłaszasz sprawę do UOKIK i elo.


@haha123 Co jest w tym niedozwolonego, jak się ugadam z deweloperem o mieszkanie za 700k i garaż za 100k? Przecież w ekskluzywnych apartamentowcach tyle kosztują garaże, rynkowa stawka tylko głupi przepłacam :)
@affairz: garaż musiałby mieć osobną księgę wieczystą żeby wogle zacząć rozmowy a teraz nikt już tak nie buduje na pierwotnym - jedna księga na mieszkanie i garaż. Dwa razy próbowałem ugryźć ten temat u dwóch innych deweloperów i nic z tego nie wyszło.
@Noodles: też właśnie o to się rozbił problem tam gdzie pytałem. tylko nie rozumiem w takim razie skoro mogę kupić do mieszkania 1 albo 2 miejsca postojowe?
@affairz: wszystkie garaże i komórki lokatorskie które kupisz będą na jednej księdze z mieszkaniem dla Ciebie. Deweloperzy już się nie bawią z wyodrębnianiem całej nowej księgi dla miejsc parkingowych. Przyczyną (pewnie nie jedyną) jest wyższy koszt przy opłacaniu podatku od nieruchomości dla kupującego kiedy zacznie już płacić podatek od nieruchomości: podatek od mieszkania i garażu(y) na wspólnej księdze < podatek od mieszkania na jednej księdze + podatek od garażu na drugiej