Wpis z mikrobloga

@interpenetrate dla kodowania chyba Rumunia 10%. ale wszystko też zależy od kwoty. Mi akurat ryczałt bardzo odpowiada, powyżej miliona nie ma w tym wypadku daniny solidarnościowej. Więc te ~14% już z ZUSem to okazja i nie trzeba nic kombinować
  • Odpowiedz
@interpenetrate: ja bym uwzględnił jeszcze kilka innych kwestii:
- czy przez przeniesienie do innego kraju nie zmieni Ci się stawka na lepszą/gorszą (niektóre korporacje płacą inaczej w zależności od kosztów życia w miejscu gdzie mieszkasz),
- jaki jest poziom usług publicznych (np. szpitali),
- jak dużo problemów robi państwo (tzn. czy jeżeli nie oszukujesz to "śpisz spokojnie", czy mimo wszystko przy kontroli będzie odbywało się szukanie haków),
- jakie są koszty
  • Odpowiedz
@LazyInitializationException: słyszałem kiedyś coś o tym, bo faktycznie, mogło tak być. Tam rząd robił coś takiego chyba, przypominam sobie jakiś nagłówek sprzed lat
W Chorwacji natomiast już przed pandemia podrożało wszystko, teraz euro wprowadzili, niemniej jednak kraj tam chyba będzie wstawać na nogi i zostawiać w tyle Polskę ze względu na ich demografię, jest nie najlepsza ale wciąż lepsza niż nasza.
  • Odpowiedz
@interpenetrate: No serio ale nie wiem jakie są limity i nie badałem tego dokładnie

Natomiast jeśli rozważyć przykład programisty, to dla niego taki schemat podatkowy będzie wprost wyśmienitym, na pewno jednym z najkorzystniejszych w Europie. Dlaczego? Ponieważ taka osoba zapłaci w Chorwacji wyjątkowo niski podatek dochodowy. Wynosi on jedynie między 2,1%, a 3,3%. Mowa co prawda o odniesieniu do przychodów (a nie zysku), ale w przypadku pracowników zdalnych, zysk jest mniej
  • Odpowiedz
@interpenetrate: w Rumunii ogólnie prosty podatek jest 10% na każde dochody a wiem, że w IT w określonych sytuacjach na etacie może być 0 %. Tani wynajem to zdecydowanie plus, infrastruktura na minus.
  • Odpowiedz