Wpis z mikrobloga

Czy mając w planach budowę małej parterówki 110m2 na działce uzbrojonej w gaz ziemny warto obecnie myśleć o ogrzewaniu powietrzną pompą ciepła? Muszę się dopiero zorientować w temacie a jest tego sporo. Czy taka PC z dofinasowaniami(chyba jakieś są dla nowych budynków) będzie kosztowo porównywalna z gazem(przyłącze, komin, kocioł). Myślałem aby początkowo ogrzewać jedynie w 2 taryfie(może nawet przegrzewając aby temp nie spadła poniżej 20st w czasie droższej taryfy. Potem instalacja PV(ale to chcę sfinansować po odłożeniu gotówki) choć teraz znów po zmianie zasad rozliczania nie wiem czy to da się jeszcze tak zbilansować aby rocznie wyjść na zero?

#budujzwykopem #dom #budowa #ogrzewanie #hydraulika #pompyciepla #fotowlotaika #pv
#pytanie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy mając w planach budowę małej parterówki 110m2 na działce uzbrojonej w gaz ziemny warto obecnie myśleć o ogrzewaniu powietrzną pompą ciepła?


@niedasieukryc: tak

dofinasowaniami(chyba jakieś są dla nowych
  • Odpowiedz
@ksiak: jesteś bardziej w temacie?
Co do zakupu to PC raczej ze średnio niższej półki.
Zastanawiam się też jak eksploatacyjnie ogrzewanie PC takiego domu(2 sypialnie i salon z oknami na południe i zachód) wyszłoby średnio w porównaniu do gazu? Teraz już nie wiem czy w jednostrefowej czy w dwu jak pisałem - do przemyślenia. Bo jeśli porównywalnie to w sumie już lepiej nie mieć gazu w domu co też jest
  • Odpowiedz
Co do zakupu to PC raczej ze średnio niższej półki.


@niedasieukryc: chodzi o moc PC a nie o producenta. Im większa moc tym droższa pompa.
Jak masz nowy budynek, dobrze ocieplony i w dodatku mały oraz podłogówki to tam pewnie 6kW to będzie maks co potrzebujesz a przypuszczam, że nawet mniej. A takie pompy nie są już super drogie.
  • Odpowiedz