Wpis z mikrobloga

Wielojabolowy dr.niechigienizowany w filmiku o Szwecji awanturniczej i oświeconej zdradził swój sekret i żelazny punkt ideologii https://streamable.com/07jk0d
Oprócz takiej perełki Piotrula oczywiście przeinacza fakty pod tezę, wg niego Szwecja "cywilizowanie stwierdziła że wojna się nie opłaca i zeszła z sceny Europy i zasiada na widowni". Szkoda że zapomniał wspomnieć o powodach tej zmiany czyli o #!$%@? w wojnie północnej, utracie Finlandi i landów Niemieckich oraz zacofaniu wojska szwedzkiego vs przeciwnicy. Zapomina ponadto wspomnieć o skali grabieży popełnianych przez Szwedów w czasie Potopu i Wojny Północnej które dały paliwo dla tego barbarzyńskiego państwa.

#napierala
  • 9
@Zbr0jmiszcz: W kontekście jakich lat, bo nie mogę odsłuchać?

Frihetstiden? Nie zeszła nigdy i w żaden sposób. Szwecja Arvida Horna była bardzo aktywna w polityce międzynarodowej. Szwecja postHornowa - pierwszy akord nowej władzy, wojna szwedzko-rosyjska znana jako „wojna kapeluszy"(hattarnas ryska krig). To tak na szybko. Potem marginalny, ale mimo wszystko, udział w wojnie siedmioletniej.

Twój post też zawiera uproszczenia, swoją drogą, jeżeli odnosimy się do Frihetstiden.

Momentem przełomowym był rok 1814/1815,
@IsidorY: Piotrula opowiada o roku 1721 i zmianach jakie zaszły w Szwecji (zmiana z wojownika na uczonego Europy) , a co do moich uproszczeń zdaje sobie z nich sprawę a mój wpis miał być tylko zebraniem tropów do zamozglębienia tematu a których zabrakło u magistra bez higieny
@Zbr0jmiszcz: No, to kompletnie nie ma racji. Cóż za zaskoczenie. Arvid Horn nie prowadził polityki izolacjonistycznej, a wręcz przeciwnie. Aktywnie angażował się w zmagania polityczne na linii Rosja-WB-Francja, trochę mniej Prusy i Habsburgowie. Nie angażował się w konflikty zbrojne, których Szwedzi tłumnie ŻĄDALI po WWP. AntyHornowa opozycja, która wyrosła później na partie kapeluszy na przełomie lat 30/40, to środowiska rewizjonistyczne, które dążyły do rewanżu na Imperium Rosyjskim. Horn dużą część pełnienia
@Zbr0jmiszcz: Aha. Czepialstwo, ale. 1721 nie jest żadnym momentem periodyzacyjnym w kontekście Frihetstiden sensu stricto. Ważniejsze w tym przypadku są 1719 i 1720. Nystad ok pod kątem ogólnej kondycji, WWP i wejścia w nowe warunki, ale te procesy zaczęły się już wcześniej, za pośrednictwem kluczowych decyzji podjętych w latach, które wymieniłem.