Wpis z mikrobloga

Mirki wracając do projektu sprzed lat tzw. palnika grawitacyjnego bez żadnej elektryki na #pellet np. do starego pieca na drewno/kominka (po wielu próbach) mam chyba podstawową wadę/ograniczenie tego sprzętu:

1. nie wiem czy zauważyliście że konstrukcja tradycyjna i idea pieca rakietowego jest po części "oczukaństwem" bo zakłada pellet umieszoczony u góry tuż nad małym paleniskiem skośnym ORAZ płomień (palnik) krótki boczny..

2. Jest to wada i duże ograniczenie takiej idei, bo nie nadaje się do innego wykorzystania, jeżeli ma działać grawitacyjnie wewnątrz np. pieca czy kominka (z uwagi na bezpieczeństwo) - co jest możliwe, idea takich urządzeń powinna być odwrotna: paliwo, pellet powinno iść z boku do paleniska a płomień do góry (odwrotnie niż wcześniej podałem), wtedy tylko powstaje na skutek nagrzania naturalny ciąga aby zassać powietrze i powodować kontrolowany płomień..

3. Jednak przy takim wykorzystaniu sprzętu pellet z pkt 1 mający być powyżej nie nagrzeje się wcześniej bo nie jest u góry, a zatem nawet jak palnik z pkt 2 będzie początkowo działać spalanie nie da się kontrolować na tyle aby uzyskać wysoki płomień przez grawitacyjne zassanie powietrza. Tradycyjna konstrukcja z pkt 1 o czym się już nie pisze daje jedynie krótko boczny płomień kompletnie nieprzydatny..

czy zatem bez elekroniki jest to możliwe.. ?

zdjecia
https://content.instructables.com/FZ5/GAIP/GX82OSAZ/FZ5GAIPGX82OSAZ.jpg?auto=webp&frame=1&width=933&height=1024&fit=bounds&md=e14c0593c5d23c21f9abc142690595c3

paliwo/pellet powinno być po lewej stronie a komin/spalanie u góry https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSpIY0DjuJCZxG5gAcdP9A5neOOfTpMfTez4V7HHXUfC1sf_SuA6w-VIDGn7JsbKXu77kg&usqp=CAU

jednak jest odwrotnie przez co płomień jest mało wydajny, bez naturalnego ciągu, kopci itd - jednak wcześniej podgrzewa pellet, umożliwiając działanie tej cienizny, być może pellet jest za słabo kalorycznym paliwem z jednej strony, z drugiej za łatwo ulega samozapłonowi

#budownictwo #chemia #ogrzewaniegazowe #pompaciepla
#fizyka #ogrzewaniedomu #ogrzewanie
nutka-instrumentalnews - Mirki wracając do projektu sprzed lat tzw. palnika grawitacy...

źródło: fcf48ea425384d2dc9e460ac9e2a52a1

Pobierz