Wpis z mikrobloga

@pan_hrabia: To, że spychasz obywateli innych narodowości na boczny tor traktując ich jako obywateli 2 albo 3 kategorii. Szerzy się nienawiść. Ponad 100 lat temu Polacy stanowili na swoich terenach max 60% populacji a nie jak teraz 90-95%, wiec wizja Dmowskiego wtedy była jakimś koszmarem. Oznaczało to spychanie na margines 1/3 obywateli.
A Polska była silna wtedy gdy była wielonarodowa. Złoty okres Rzeczpospolitej zaczął się od Unii z Wielkiem Księstwem Litewskim.
@pan_hrabia: Zamiast żyć razem i budować dobrobyt swojego kraju postanawiasz z jakichś gównianych powodów przesladować część swoich obywateli. Ludzie, którzy mogliby uczestniczyć w życiu publicznym, pracować z nami dla lepszego jutra, są bici na ulicach, utrudnia im się zdobywanie wykształcenia, emigrują za granicę zabierając swoje zdolności i edukację albo na końcu drogi padają ofiarami pogromu organizowanego przez ten "właściwy" naród w twoim państwie.

No, zajebisty plan, taki nie za mądry.
Niestety zamiast być zapomnianym gdzieś na kartach historii to ten człowiek jest cały czas obiektem kultu u skrajnej prawicy a ulice wielu miast noszą jego imię. Przykre to.


@Maly_Jasio: Piłsudski miał zapędy autorytarne, A JPII jednak taki święty nie był. Historia nie jest tak czarnobiała jakbysmy chcieli. Mimo wszystko mają oni swoje zasługi i miejsce w historii Polski.
A Polska była silna wtedy gdy była wielonarodowa


@Maly_Jasio: Ha, ha, ha. Była silna, kiedy szlachta się jeszcze nie rozbisumarniła. No i już w XVII wieku Polska była słaba i miała konflikty narodowościowe. A w międzywojniu to dopiero silne były nacjonalizmy, a wielonarodowościowy twór był niezbezpieczny i niestabilny. Roman Dmowski miał rację, choć czasem przesadzał.
@StarySer ale, że co? grozisz mi, bo mam w dupie państwa terrorystyczne? Mam teraz udawać, że wszytko jest cacy? Powiedz, czy izrael nie morduje palestyńskich cywili? Czy teraz wybaczamy wszystkim i tylko ruskich mozna mieć w dupie?