Wpis z mikrobloga

Ok, polacy to #slowianie ale do ktorej narodowości jest nam najbliżej? Z kim dzielimy najbardziej jezyk, kulturę i historie? Kto jest nam najblizej ze wszystkich grup slowianskich? Jestesmy zachodnimi slowianinami, ale jednoczesnie np Ukrainski i Białoruski jest bardzo blisko do Polskiego, bliższy niż do Rosyjskiego? Czy jest jakiś polski odpowiednik relacji Szwecja-Dania-Norwegia? #czechy ? #ukraina ? #historia
  • 22
@kaminami: Najblizej to do Serbo-Łużyczan, potem Słowacy, Czesi, Ślązacy i Kaszubi ( ͡° ͜ʖ ͡°) A podobieństwo językowe z białoruskim i ukraińskim wynika też z przeplywu kuturalnego. W RON to Polska była centrum kulturalnym. Następowała polonizacja Rusinów, zresztą na Litwie szlachta też uległa polonizacji. A potem właśnie drobna szlachta stanowiła trzon inteligencji. Podobieństwo językowe wynika też z długotrwałych kontaktów, nie tylko ze wspólnego rdzenia słowiańskiego. Spójrz na
Polacy wywodzą się od Polan z których wywodzi się dynastia Piastów. Pierwsi ludzie wytwarzający narzędzia na naszych terenach żyli 400-500 tys lat temu. DO dzisiaj wykopywane są artefakty które liczą sobie ponad 6000lat. Nasza cywilizacja na tych ziemiach jest dużo starsza niż piramidy, czy najstarsze Chińskie dynastie.
@kaminami: do Ukraincow nam blizej, dzielmy z nimi historie jeszcz sprzed powstania naszych panstw jak bylismy 2 plemionami o takiej samej nazwie obok siebie.
Ja bialorusinow btw uwazam za odlam Polakow, ktorzy zyli z nami przez setki lat i byli czescia naszego panstwa tyle ze po stronie litwy.
@kaminami
Jesteśmy Słowianami zachodnimi więc językowo i teoretycznie również kulturowo najbliżej nam do Czechów i Słowaków.
Historycznie jednak największe związki mamy ze Słowianami wschodnimi, szczególnie Ukraińcami. Z Białorusinami również ale powiedziałbym, że ponieważ za czasów I Rzeczypospolitej ziemie ukraińskie wchodziły w skład Korony, a ziemie białoruskie w skład Wielkiego Księstwa to jednak Ukraińcy wysuwają się na prowadzenie. Dodatkowo zwróćmy uwagę, że to ziemie ukraińskie są raczej bardziej obecne w świadomości historycznej Polaków,
@kaminami: językowo najbliżej do Słowackiego i białoruskiego, a potem czeskiego. Kulturowo Białoruś najbliżej dzięki historii, potem Słowacja i Czechy, a Ukraina według mnie dalej bo pomimo wspólnej historii to rosyjska władza miała duży wpływ i są bliżej Rosji pod względem kultury.

Kaszubów nie liczę, bo wiadomo. Są osobnym narodem tylko na papierze. A ślązacy to jedynie grupa etniczna jak górale, więc ich tym bardziej.

Niedobitki na Łużycach też w miarę blisko,