Wpis z mikrobloga

Mirki z #informatyka #pracait , w sumie też #programowanie mam do was pytanie natury rozwojowej.

tldr: chcę być inżynierem z "widzą ogólną" jeśli chodzi o informatykę, są jakieś źródła/literatura od których warto zacząć ?

od 2 i pół roku pracuję w IT. Od października mam nową pracę w dziedzinie IoT. Pracuję w startupie, który zaczyna pozyskiwać bardzo solidnych klientów w stanach i cóż.. ta praca pokazała mi dopiero jak niesamowicie wiele trzeba się nauczyć. Ile w tworzeniu oprogramowania jest specjalizacji i z czym się wiążą. Wiadomo że wcześniej człowiek wiedział że są deweloperzy, devopsi, analitycy itp. Ale dopiero tutaj widzę bebechy.Produkt jest stosunkowo trudny jak sami twierdzą programiści w firmie i ja jako QA (jestem inżynierem testów) raczkuję w tym wszystkim widząc każdy etap tworzenia oprogramowania, ściśle współpracuje z 9cioma deweloperami, jestem również w kontakcie z inżynierami zajmującymi się chmurą, r&d oraz przede wszystkim z kolegami z zespołu, seniorami QA, którzy tworzą frameworki do pisania testów firmware'u dla naszych urządzeń jak i API chmury i aplikacji angularowych dla klientów.
Zauważyłem że poza zdobywaniem doświadczenia w swojej specjalizacji (czy to QA, czy deweloperka) bardzo istotna jest w takich firmach wiedza ogólna. Gdzie w każdej chwili istotne jest żeby czasem zrobić coś totalnie wykraczającego poza swoją specke i przede wszystkim się z każdym DOGADAĆ ze zrozumieniem bo to jednak po prostu startup. Tu wszyscy seniorzy mają pojęcie o wszystkim w jakimś stopniu. Chciałbym również taką wiedzę zdobywać. I tu przechodzę do meritum w kwestii mojego pytania.

Jesteście w stanie polecić jakąś literaturę żeby dokształcać się z wiedzy ogólnej ? też nie wiem do końca z czym to się wiąże. Czy to ze strukturą oprogramowania, infrastrukturą, sieciami (w IoT istotna sprawa). Chcę być specjalistą który będzie miał po prostu zawsze jakieś ogólne pojęcie o czym do niego mówi czy to DevOps, czy developer czy inny inżynier. Nie przeszkadza mi narazie zajmowanie się QA, całkiem to lubię. Zwłaszcza że mam talent do tego aby produkt miał sens i był dla użytkownika satysfakcjonujący. Ale zdecydowanie chce poszerzać swoją wiedzę jako informatyk.

A jeśli trzeba to faktycznie jakoś ukierunkować to zacząłbym od wiedzy żeby dogadać się z backendowcami. Moze to jak działają mikroserwisy, jak zbudowane jest wszystko pod maską. Jak komunikują się że sobą coraz to kolejne warstwy systemu/aplikacji.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi które mogłyby mnie nakierować na jakieś źródła.
  • 8
@kaspil
tzn nie chce się rozwijać żeby pracować w startupach tylko xD chce być po prostu kimś kto ogarnia informatykę, a nie tylko jak Ci co mówią dej 17k bo mam 4 lata doświadczenia w firmach w których robiłem jedno i to samo
@cl_master obawiam się, że nie ma książki, która obejmuje wszystkie dziedziny i nauczy sieci, baz, protokołów, języków, architektur i wszystkiego.

poucz się wszystkiego po kolei by mieć pojęcie, główny nacisk kładź na to, co najbardziej ci się podoba, spędź tak 20 lat i voile!
@kaspil: i ten upadek banku finansującego startupy w USA będzie miał wpływ na pracę w Polsce, nawet dla tych pracujących w polskich firmach / korporacjach?