Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektryk
Czy można mieć dwa ograniczniki przepięć? Mam w domu rozdzielnie i tam główny ogranicznik. Na jednym z obwodów chcę zrobić dodatkową rozdzielnię z wyjściem na zewnątrz. Czy mogę tam dać drugi ogranicznik i czy to ma w ogóle sens?
  • 5
@mowieprawde Popieram @ShortyLookMean: każde wyjście na zewnątrz przewodem na którym może się zaindukować napięcie powinno być chronione. Generalnie, ja przyjmuje, że ponad 20 metrów to podpinam w rozdzielni z zabezpieczeniem albo zakładam.
Wiadomo do lampki nad drzwiami nie warto ale lampa ogrodowa 40 metrów od domu już tak, bo potencjał możliwy do zaindukowania na 40 metrach jest spory przy wyładowaniu w pobliżu. Tak samo 80 metrów kabla do fotowoltaiki mam zabezpieczone
@ShortyLookMean @houk:

Obwody wychodzące na zewnątrz należy zabezpieczyć ogranicznikiem przepięć typu 1 nie ze względu na prądy indukowane tylko na prądy piorunowe. Różnica jest taka, że prądy indukowane palą sprzęt a prądy piorunowe wyrywają kable ze ścian. W głębi instalacji wystarczy ogranicznik typu 2. Przy założeniu, że na wejściu jest typu 1.

@mowieprawde: a skąd chcesz zasilić tę drugą rozdzielnicę? Z jakiejś puszki? Gniazdka? Bo jak z rozdzielnicy głównej, w