Wpis z mikrobloga

#ukraina #wojna #rosja #historia

Rzeź Pragi dokonana przez Rosjan na mieszkańcach Warszawskiej Pragi 4 Listopada 1794 roku. Zabito nawet 20 tysięcy polskich cywili. Oto wybrane zapisane relacje.

Aleksander Puszkin rosyjski pisarz :

"I myśmy wasze niemowlęta. O gruzy Pragi rozbijali"

Niemiecki pisarz Johann Seume, służący wówczas jako oficer w armii carskiej :

"Pułkownik Lieven, który podczas szturmu dowodził pułkiem, a później przez jakiś czas był komendantem placu na Pradze, odpowiadał mi, że sam pod koniec starcia napotkał na grenadiera, który w lewej ręce miał karabin i każdego Polaka bez wyjątku nadziewał na bagnet, nie przepuszczał nawet ciężko rannym i siekierą, którą miał w prawej ręce, głowy rozbijał ciosem łaski."

Pruski komisarz prowiantowy :

"Widok Pragi był okropny, ludzie obojej płci, starcy i niemowlęta u piersi matek pomordowane leżały na kupie; krwią zbroczone i obnażone ciała żołnierzy, połamane wozy, pozabijane konie, psy, koty nawet świnie. Tu i ówdzie drgały jeszcze członki umierających. Całe miasto Praga stało w płomieniach i w dymie"

Gen. Lew Nikołajewicz Engelhard – Pułkownik, dowódca pułku grenadierów syberyjskich

„Ażeby wytworzyć sobie prawdziwy, a straszny obraz szturmu tego po jego ustaniu, trzeba było być jego naocznym świadkiem. Do samej Wisły na każdym kroku spotkać się dawali zabici i umierający różnego stanu ludzi; na brzegu rzeki piętrzyły się stosy żołnierzy, cywilnych, Żydów, księży, zakonników, kobiet i dzieci. Na widok tego wszystkiego serce zamierało w człowieku, a obmierzłość obrazu duszę jego oburzała. W czasie bitwy człowiek nie tylko nie czuje w sobie żadnej litości, ale rozzwierzęca się jeszcze, lecz morderstwa po bitwie, to hańba”.

Aleksander Suworow dowódca podczas rzezi w raporcie do carycy :

"„Po przezwyciężeniu wszystkich trudności i przełamaniu zaciekłej obrony nieprzyjaciela, nasze wojska, przełamawszy trzy linie umocnień, wdarły się na Pragę. Straszny był przelew krwi, place zasłane były trupami, ostatnia i najstraszniejsza rzeź dokonała się na brzegu Wisły w oczach ludu warszawskiego. Na ten straszny widok zadrżeli Polacy. Nasza artyleria polowa przybyła na brzeg i działała tak skutecznie, że zburzyła wiele domów.

[…] Po świście pocisków i łoskocie bomb, rozległ się jęk i lament z wszystkich stron miasta. Uderzono w dzwon na trwogę. Ten dźwięk ponury, zlewając się z lamentem płaczących, napełniał powietrze przenikliwym jękiem. Na Pradze ulice i place zasłane były ciałami zabitych, krew lała się strumieniem, zaczerwienione wody Wisły niosły ciała tych, którzy szukając ratunku utonęli w jej nurtach. Widząc swą straszną hańbę, zadrżała wiarołomna stolica”"
Bobito - #ukraina #wojna #rosja #historia

Rzeź Pragi dokonana przez Rosjan na mieszk...

źródło: pa280028

Pobierz
  • 22
Niepopularny temat na wykopie. Gdyby zbrodni dokonali Ukraińcy to miałbyś główną z płomieniem, 1000 plusów, i smród onuc wylewający się z komentarzy


@jankes83: Póki co to każdy mord Ukraińców na Polakach przechodzi bez echa i lepiej o nie tym nie wspominać, jak o ofiarach Ukraińskiej nieudaczności z Przewodowie bo się pijanym operatorom #!$%@?ły z której strony rakiety do nich lecą, a Zeleński bohater gigaczad do dziś nie przeprosił, nawet sie nie
@KochanekAdmina: Ukraińskie mordy są wałkowane na wykopie 24/7, więc przestań bredzić, że przechodzą bez echa. Echo jest i to bardzo donośne. Wywoływane głównie przez kacapiska, tylko po to aby podburzać Polaków i nastawiać przeciwko Ukrainie.

Ukraińskiej nieudaczności z Przewodowie bo się pijanym operatorom #!$%@?ły z której strony rakiety do nich lecą


Dlaczego Zeleński miałby przeprosić skoro nie mamy jeszcze żadnego oficjalnego wyniku śledztwa? Zresztą, w ogóle - dlaczego ma przepraszać za
@jankes83: tylko rosyjskich nikt nie neguje a ukraińskie próbuje sie jakoś #!$%@? tuszować że bracia że po wojnie i mnie to najbardziej #!$%@? w tych narracjach bo ruskie to są śmieciami i nie przepraszaja ito każdy wie ale Ukraina taka zachodnia chce być a nadal nie przeprosiła,z tą rakietą to też żadnych przeprosin a na dokładke dali MSZ który jest ewidentnie odklejony historycznie.Zresztą przed wojną to też nam odcieli transport kolejowy
@Bobito ale to że ruskie mordowali Polaków i są naszymi największymi wrogami to każdy normalny wie. Ukraińcy podobnie jak ruscy zachowują się w kwestii mordów na Polakach, czyli nie było nic takiego. a jak było to odwet za polskie prześladowania panów bądź są dumni z wyrzniecia Lachów. Niestety, ale Ukraina = ruskie. oczywiście niech Ukraina wygra ale po wojnie nie widzę ciepłych relacji z narodem ukraińskim.
@Bobito: nie wiem czy fajnie o tym pisac bo to nie Ukraincy i nie Wołyń. Czemu nie wspomnisz ile Polaków wymordowali Ukraincy?

Ogólnie to uważam, że nie ma co podsycać nastrojów anty ruskich czy anty ukraińskich przypominaniem tego typu rzeczy. Ale 99 na 100 rzeczy na wykopie to będzie wołyń, szczególnie jak ma wjechać jakaś ofensywa na Ukrainie.