Wpis z mikrobloga

robię siostrze meble do kuchni (w ogóle drugie w swoim życiu), mam już formatki na korpusy ale na fronty jeszcze kilka tygodni muszę poczekać. i przy pierwszych robiłem tak że fronty przykładałem na podłodze do korpusu, szablonem sobie zaznaczyłem i montowałem zawias.

teraz z racji że muszę jeszcze czekać na fronty zastanawiam się czy jest jakiś szablon dzięki któremu zamontuje sobie już zawiasy wcześniej w korpusie bez ryzyka że się pomyliłem.

czy puszki we frontach są wiercone w ustandaryzowanych pozycjach? głównie chodzi mi o odległość od górnej i dolnej części frontu

czy są szablony dzięki którym zamontuje zawias w odpowiedniej pozycji jeśli chodzi o odległość od góry i dołu w korpusie?

@marcel_pijak

#stolarstwo #meble #meblenawymiar
  • 6
@jestem_legenda: ja na przykładzie dolnych szafek 720 mm bok, daje prowadnik 100 i 620 mm od dołu formatki, zawias na froncie z przesunięciem lekkim. 98 i 618 mm. Przy froncie 713 daje to 5mm szczeliny pod blatem. Wystarczy miarka i ołówek, mierz zawsze od dołu, zapisz wymiary
@jestem_legenda: Zwykle daje się 100 mm od góry i dołu. Jak jest potrzeba czyli niski korpus - schodzi się 80 mm. Jak jest okap, to dolny czasem wypada 180, 220 mm. Ilość wg uznania. Korpusy 720 mm - 900mm - wystarczy 2 sztuki, powyżej pasuje dodać trzeci. Zwykle na słupek od podłogi do sufitu czyli te 250 cm daje się około 5 sztuk.

Metoda kręcenia - prosta. Kładziesz szafkę na boku,
@jestem_legenda: Sam będziesz wiercił fronty, czy u kogoś zamawiasz? Standardy każda firma ma swoje, zależnie jakie szczeliny między frontami itd. Przygotuj sobie pasek mdf o wysokosci frontu, i szerokośći 100 mm, nawierć w nim puszki tak jak będą na frontach i od tego nawierć korpusy. Jak przyjadą fronty to będziesz musiał je tylko zamontować