Wpis z mikrobloga

Hej, głupie pytanie. Wybieram się na emigrację do Niemiec, umowę mam mieć bezpośrednio z niemiecką firmą, czy to znaczy, że muszę mieć konto w niemieckim banku? Czy normalnie otwieram konto w euro w moim ING i Niemcowi to nie zrobi różnicy? #niemcy #ing #ingbank
  • 9
  • Odpowiedz
@Damasweger: Generalnie nie powinno być problemów, ani technicznie, ani kosztowo - koszt przelewu EUR do Niemiec i do Polski jest taki sam (wymusza to Unia Europejska). Swego czasu pracowałem w Austrii i na początku wypłatę dostawałem na konto w Polsce, dopiero później założyłem sobie rachunek na miejscu (bo tak było mi wygodniej, nie było przymusu ze strony firmy).
  • Odpowiedz
@posepny1: Od grudnia 2019 roku przelew zagraniczny w EUR nie może być droższy niż przelew krajowy w lokalnej walucie (stąd jeśli przelewy PLN w Polsce były darmowe, to i przelewy europejskie w EUR muszą być darmowe).

Ale wcześniej przez wiele lat obowiązywał łagodniejszy przepis, że przelew zagraniczny w EUR nie może być droższy od przelewu lokalnego w EUR, który powinien mieć zastosowanie dla Twojego przypadku. Najprawdopodobniej nie zlecałeś przelewu SEPA,
  • Odpowiedz
Nie wiem jak w Niemczech, ale ja w uk dostawałem wypłatę na konto Revolut. Wszystko za darmo i bez problemów ze strony pracodawcy.


@Serniczek_Szatana: DE już dożo bardziej rygorystyczne przy zatrudnianiu.
  • Odpowiedz