Wpis z mikrobloga

Cześć, pomóżcie.
W zeszłym roku w mieszkaniu montowali mi klimatyzator-pompe ciepła.
Wszystko gra, poza faktem, że wpięli to do jednego z gniazdek w mieszkaniu, najbliżej balkonu gdzie jest ta główna jednostka (inventer).
I teraz tak, jak mam włączone grzanie i coś tam jeszcze to bardzo często mi wywala bezpiecznik. Za duże obciążenie.
Czy to jest kwestia jakiejś zmiany bezpiecznika czy coś, czy trzeba pisać do tauron o zwiększenie przydziału mocy?

#elektryka #elektroda #budujzwykopem #remontujzwykopem #pompaciepla
dddobranoc - Cześć, pomóżcie.
W zeszłym roku w mieszkaniu montowali mi klimatyzator-p...

źródło: diy-disaster

Pobierz
  • 17
@wiesiu2: @ksiak nie za bardzo się na tym znam. Remont mieszkania wraz z instalacją miał miejsce ok 20 lat temu. Puszka bezpieczników wygląda tak, jak na foto poniżej. Wywala ten szósty bezpiecznik ciągle.
Instalacja klimatyzacja-inverter została założona w ubiegłym roku. Nie pamiętam jej mocy, ale to standardowy inverter marki GREE z trzeba jednostkami dmuchającymi wewnątrz mieszkania.
Panowie wpięli się do najbliższego gniazdka z tą instalacją, akurat gniazdko było na balkonie więc
dddobranoc - @wiesiu2: @ksiak  nie za bardzo się na tym znam. Remont mieszkania wraz ...

źródło: IMG_7381

Pobierz
Na tym obwodzie jest kilka innych gniazdek jeszcze, bo jak wywala ten bezpiecznik to nie działają niektóre rzeczy w mieszkaniu.

Zastanawiam się, czy jest to do zrobienia bezinwazyjnie. Oczywiście z pomocą elektryka.

Czy zostaje prośba do Tauron o zwiększenie mocy?


@dddobranoc: to zależy jak to obecnie wygląda. Prawdopodobnie należałoby zrobić osobny obwód tylko dla tego jednego urządzenia. A to oznacza, ciągnięcie przewodu od rozdzielni ewentualnie inne kombinowanie i przepinanie tamtych gniazdek
@dddobranoc: Jeśli klima jest podłaczona bezpośrednio bez użycia gniazdka i na tym obwodzie nie ma innych gniazdek to można bezpiecznie podnieść zabezpieczenie do B20 albo nawet B25 bo sam kabel da radę. Jeśli jest coś jeszcze to albo wymiana gniazd na 20A albo dołożenie dodatkowego bezpiecznika B16 przy gnieżdzie.
@dddobranoc: Tauron tu nie ma nic do roboty, bo wina jest po Twojej stronie. Zabezpieczenie b16 które wywala jest wspólne dla kilku gniazdek i łączny pobór prądu na tych obwodach jest limitowany tym bezpiecznikiem do 16a.
Moik zdaniem nie ma łatwej i szybkiej drogi do zrobienia tego, bo jak zmienisz bezpiecznik na większy, to pozwolisz na większe obciążenie na wszystkich gniazdkach które Ci wyłącza.
Trzeba by przejrzeć całą instalację, sprawdzić, czy
@wiesiu2: @dddobranoc + jeśli zwiększysz bezpiecznik do 20a, to pozostałe gniazdka które mają maksymalne obciążenie 16a będą zabezpieczone zbyt dużym bezpiecznikiem, czego się nie robi.
Generalnie to ktoś #!$%@?ł fuszerkę, bo jedynym prawilnym rozwiązaniem jest oddzielny obwód.

Możesz teoretycznie otworzyć bezpieczniki i jeśli jakimś cudem masz instalacje zrobioną w gwiazdę, i z tamtego gniazdka oddzielny kabel, to po prostu trzeba by było dołożyć nowy bezpiecznik.

Ale generalnie to czeka Cię kucie
@dddobranoc: podsumowując, bezpiecznik ma 16A, kable zakładam że są 3x2.5 i idą w ścianie, wobec czego max na nich to 16A,
Zgodnie ze wzorem P=I*U przy napięciu 230V możesz pod ten obwód podłączyć do 3680W
Sprawdzasz sobie więc moc wszystkich urządzeń podłączonych pod obwód, sumujesz i wychodzi ci obciążenie obwodu.
Jeśli jest powyżej 3680W to musisz z czegoś zrezygnować.

W żadne zmienianie gniazdek czy bezpieczników na większe sugeruje się nie bawić,
@dddobranoc: nie ma wystarczajaco informacji, bez konkretnego modelu i ksiazeczki z danymi tego inventera + pomiarow obwodu w jakim sie znajduje i tego co wlaczasz krotko przed wybiciem bezpiecznikow to jakakolwiek pomoc to wrozenie z fusow. Pod zadnym pozorem nie wymieniaj bezpiecznika na wiekszy, raczej jedynym sensownym rozwiazaniem jest kucie w scianie i zrobienie pod ten inventer osobnego obwodu i zaleznie od jego mocy sensowne dobranie bezpiecznika. @strikingsurface @ksiak dobrze pisza.
@wiesiu2: No patrz a ja mam 3x2.5mm2 w ścianie i mam zabezpieczenia 20A i odebrane oraz przechodzą przeglądy co 5 lat bez żadnych problemów. Jak to możliwe?
@dddobranoc wszyscy piszą o osobnym obwodzie a problem jest gdzie indziej. standardowy klimatyzator bierze max jakieś 1500 W. To jest niecałe 7 A czyli do 16 brakuje sporo. oczywiście zobacz bo może masz jakiś mocniejszy ale nie sądzę. Czyli na tym samym obwodzie masz inne energochłonne urządzenie. Teraz to na spokojnie przemyśl i zanim zawołasz elektryka to może przepniesz coś do innego gniazda albo nie będziesz włączał podczas pracy klimy.
Jest jeszcze