Wpis z mikrobloga

PODLICZONO I ZAPISANO:

> Według ostrożnych szacunków polskie wsparcie dla Ukraińców i Ukrainy może mieć wartość nawet 40 mld zł. Z tego 15,9 mld zł to pomoc publiczna. (Wyliczenia "Rzeczposppolitej" pod koniec 2022 roku.) <<


Czyli 24 miliardy wyłożyli LUDZIE, a nie Polska.

> Na początku grudnia Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (IFW) opublikował raport "Ukraine Support Tracker", w którym podjęta została próba oszacowania wartości pomocy dotychczas przekazanej Ukrainie przez państwa Zachodu. Analiza obejmuje zaopatrzenie wojskowe, wsparcie humanitarne oraz finansowe.


Między 24 stycznia a 20 listopada 2022 r. ogółem największej pomocy Ukrainie udzieliły Stany Zjednoczone. Według IFW mowa o 47,9 z około 100 mld euro przekazanych do tej pory przez 40 państw wziętych pod uwagę w raporcie. 33,4 mld euro pochodziły z Unii Europejskiej, a 6,6 mld euro z Wielkiej Brytanii.

Największego wsparcia wojskowego, o wartości 23 mld euro, udzieliły Ukrainie Stany. Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania (4,1 mld euro), Niemcy (2,3 mld euro) i Polska (1,8 mld euro). <<

xxx

Jak już pewnie wiecie, prawy polski internet zdążył się wyżalić, że zły Miemiec, podstępny Żabojad i niegodziwy komunistyczny Ełkołchoz nam nie płaci.
Ale jak już pewnie wiecie, (Wykop:) "jak zdradziecki Zachód nie pomoże, to sami uzbroimy Ukrainę do wygrania wojny!" (Ciekawe czym, bo już prawie wszystko, co przez przypadek lub niedbalstwo mieliśmy do przekazania, przekazaliśmy.)

xxx

Ale jak "Płacić!", skoro premier Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił, że dopiero:

"Wystąpimy do Unii Europejskiej o zwrot kosztów za uzbrojenie przekazane Ukrainie, będzie to kolejny sprawdzian dobrej woli Unii Europejskiej. Unia powinna nam zrekompensować te koszty. Mam nadzieję, że tak się stanie."

xxx

JA (jako Miemiec): "Nie mam wam w tej chwili zwrócić 14 ojro, które zapłaciliście nam za 14 Leo 2A4"

xxx

https://www.money.pl/gospodarka/polska-zwroci-sie-do-unii-europejskiej-o-zwrot-kosztow-za-uzbrojenie-przekazane-ukrainie-6859017828113056a.html

#polska #ukraina #wojna #unia #francja #niemcy #pieniadze
  • 8
A teraz sobie policz PKB tych krajow.


@TDDwBashu:

No to liczę:

1. Najpierw policzę 300 złomów na placu, bo Polska zarzuciła wszelkie próby budowy sprzętu na podwoziu T-72 10 lat wcześniej, bo było za tanio, więc Ukrainie przyfarciło... że Czesi pomogli w remontach.

2. A to tylko Leo dostaliśmy od Niemców za JEDNO OJRO sztuka, co teraz będziemy domagać się zwrotu?

3. Czyli, podsumowujac, najwieększe gospodarki UE, które pomogły Ukrainie więcej
@walenty-merkel: A w tych wyliczeniach odnośnie pomocy Niemiec policzono to co faktycznie trafiło na Ukrainę, czy to co obiecali? Bo widziałem już różne fikołki i sposoby wyliczania.

Btw Zestawianie i porównywanie pomocy jedynie w wartości wyrażonej w pieniądzu jest zasadniczo głupie - bo np koszty pestki artyleryjskiej w takich Niemczech, Francji, UK czy USA będzie wyższy niż w Polsce czy Czechach, bo zwyczajnie koszty produkcji są większe. A na wojnie sztuka
Najpierw policzę 300 złomów na placu, bo Polska zarzuciła wszelkie próby budowy sprzętu na podwoziu T-72 10 lat wcześniej, bo było za tanio, więc Ukrainie przyfarciło... że Czesi pomogli w remontach.


@walenty-merkel: Wysyłaliśmy T-72 po generalnym remoncie. Swoją drogą wysłaliśmy więcej "złomów" w ciągu ostatniego roku, nic Niemcy mają wszystkiego na stanie. Co lepsze nie mogą nawet wysłać swojego, jeszcze gorszego jakościowo złomu w sensownym czasie, bo przemysł nie ma przepustowości.
W Czechach.


Jeszcze umiem czytać podpisy pod zdjęciami.


@walenty-merkel: T-72M1R gdzie oprócz modyfikacji pojazdy przechodziły remont bieżący lub główny. Sprzęt też do nas wraca z frontu na naprawy, więc nie wiem skąd bierzesz informacje, ale prawdopodobnie z dupy.
Prawda jest taka, że gdyby nie Polska, Czechy, Rumunia i inne kraje byłego układu Warszawskiego dawno byłoby po zawodach na Ukrainie, bo tylko te kraje w ramach zachodu miały środki żeby żywic wojnę