Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (681)

Rosja
Jak podały media lokalne, kaliningradzki holding samochodowy Avtotor podpisał kontrakty na produkcję samochodów z sześcioma chińskimi firmami. Założyciel holdingu Władimir Szczerbakow wypowiedział się na ten temat na konferencji prasowej."Mamy już podpisane umowy z sześcioma firmami, które moim zdaniem należą do najlepszych. W 2023 roku według scenariusza pesymistycznego wyprodukujemy 70 tys. samochodów, a według scenariusza optymalnego 100 tysięcy samochodów – powiedział Szczerbakow.
Źródło

Ukraina
Ukraina oparła się rosyjskiemu terrorowi energetycznemu i zapewniała swoim obywatelom ciepło zimą w warunkach ciągłego ostrzału okupantów. Najtrudniejszy okres mamy za sobą. - powiedział premier Szmyhal. Zdaniem premiera Ukraina wygrała nie tylko bitwę o ciepło, ale także o światło. Braku prądu w sieci energetycznej nie było od 17 dni z rzędu i nie przewiduje się go w najbliższej przyszłości, o ile nie dojdzie do masowego ataku ze strony Federacji Rosyjskiej. Minister energii Herman Galuszczenko poinformował również, że światła na Ukrainie nie będą już gaszone, jeśli nie będzie nowych ataków.
Źródło

W roku wojny ukraińskie lotnictwo przeprowadziło ponad 4400 ataków na pozycje rosyjskie. Ukraińcy celowali w umocnienia, pozycje, logistykę, sprzęt wojskowy i siłę żywą wroga. Ponadto ukraińskie lotnictwo wykonało w ciągu roku ponad 5300 lotów bojowych w celu osłony wojska. Siły Powietrzne podały te statystyki z okazji Dnia Służby Nawigacyjnej Lotnictwa Sił Zbrojnych, który obchodzony jest 28 lutego.
Źródło

Gabinet Ministrów Ukrainy podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z rządem Białorusi w sprawie organizacji wspólnych kontroli na przejściach granicznych na ukraińsko-białoruskiej granicy państwowej. Umowa ta została podpisana 14 grudnia 1995 roku w Kijowie.
Źródło

Białoruś
Liczba osób zatrudnionych w białoruskiej gospodarce nadal spada. W styczniu zmniejszyła się o 16,7 tys. osób w porównaniu z grudniem. W rezultacie, według Biełstatu, w białoruskiej gospodarce zatrudnionych było 4,1729 mln osób. W porównaniu do stycznia 2022 roku liczba zatrudnionych w gospodarce zmniejszyła się o 73,6 tys. osób, natomiast w porównaniu do stycznia 2021 roku białoruska gospodarka straciła już 122,6 tys. osób. W ciągu trzech lat od stycznia 2020 roku liczba zatrudnionych zmniejszyła się o 156,5 tys. osób.
Źródło

Litwa
We wtorek rozpoczyna się przedterminowe głosowanie: w jego trakcie wyborcy, którzy nie będą mogli przyjść do lokalu wyborczego w niedzielę, mogą przedterminowo wyrazić swoją wolę w wyborach gminnych i bezpośrednich na burmistrza. TGłosowanie odbywać się będzie we wtorki, środy i czwartki od godziny 7 rano. do godziny 20:00 – informuje Centralna Komisja Wyborcza (CKW). Jak poinformowała przewodnicząca CKW Jolanta Petkevičienė na konferencji prasowej we wtorek rano o godzinie 9:50, według danych, głosowało prawie 4 tys. osób.
Źródło

Łotwa
Rosja kontynuuje konfrontacyjną i agresywną politykę wobec państw zachodnich. Jej celem jest rozbicie jedności Zachodu przeciwko Rosji – wynika ze sprawozdania z działalności Urzędu Ochrony Konstytucji (SAB) za 2022 rok. W oświadczeniu dla mediów SAB stwierdził, że Kreml jest zainteresowany podważaniem jedności świata zachodniego, zwłaszcza poprzez niedopuszczenie do porozumienia w sprawie wspólnych sankcji gospodarczych wobec Rosji i dostaw broni na Ukrainę. W ocenie SAB zagrożenie ze strony Białorusi dla Łotwy i innych członków NATO i Unii Europejskiej będzie się zwiększać. Jednak pomimo wyzwań, jakie niesie ze sobą wojna, reżim Putina jest stabilny, a jego istnienie nie jest zagrożone, przynajmniej w najbliższej perspektywie. W zeszłym roku na Łotwę została skierowana rekordowa liczba cyberataków.
Źródło

Estonia
Minister obrony Hanno Pevkur, komentując wystawę rosyjskiego czołgu zniszczonego na Ukrainie, powiedział, że reakcje prokremlowskie były przewidywalne, a ewentualne przeniesienie czołgu z Tallina do innych miast jest przedmiotem rozmów z samorządami. Prokremlowscy zwolennicy złożyli kwiaty pod zniszczonym rosyjskim czołgiem T-72 ustawionym na Placu Wolności w Tallinie i podobno tam też dochodziło do konfliktów między zwolennikami i przeciwnikami Ukrainy. Do takich samych ekscesów doszło na Łotwie oraz na Litwie.
Źródło

Polecam:

"Doświadczenie niedawnej historii wykazuje jaki charakter przybiera sowiecka polityka, gdy jej kierownicy dochodzą do przekonania, że przewaga sił jest po ich stronie. W latach 1958-1962 Nikita Chruszczow, po wystrzeleniu Sputnika, uwierzył że na wszystko może sobie pozwolić, igrał więc z ogniem i w Berlinie i na Kubie. Wtedy jednak Związek Sowiecki miał jedynie rzekomą przewagę tylko w wyobraźni Chruszczowa. Ale w chwili gdy ta przewaga stanie się rzeczywistą?" - napisał w 1979 roku rosyjski historyk i publicysta Michaił Heller, który pod pseudonimem Adam Kruczek pisał felietony w paryskiej "Kulturze".

Komentarz tygodnia na naszym portalu
O piasku w trybach

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja