Wpis z mikrobloga

Nie wynajmowałem mieszkania jeszcze ale teraz będę musiał. Jak to jest z wynajmem? Załóżmy, podpisuję umowę najmu na rok, mam stałą pracę, nie zalegam z opłatami, dbam o mieszkanie jak o swoje, nie ma ryzyka uszkodzenia mieszkania(nie mam zwierząt, dzieci, nie robię imprez w domu. Ogólnie wszystko mi odpowiada. Czy w takiej sytuacji wynajmujący może mi jednostronnie wypowiedzieć umowę ze swoich powodów w tym podwyżce odstępnego a ja nie mam nic do gadania?

A teraz z drugiej strony. Czy wpłacając kaucję na początku w wysokości miesięcznego odstępnego mogę nie zapłacić za ostatni miesiąc na poczet zaliczki? Jeśli oczywiście nie będzie żadnych uszkodzeń i wcześniej potwierdzi to właściciel.

#mieszkanie #wynajem #patodeweloperka #zycie
#pytanie
  • 10
@niedasieukryc: Jeżeli w umowie nie ma nic o warunkach wypowiedzenia, to nie może. Może Ci podnieść stawkę na wynajem, ale musi to zapowiedzieć z wyprzedzeniem. Ty możesz się nie zgodzić i na tej podstawie wypowiedzieć umowę.
Czy w takiej sytuacji wynajmujący może mi jednostronnie wypowiedzieć umowę ze swoich powodów w tym podwyżce odstępnego a ja nie mam nic do gadania?


@niedasieukryc: W praktyce tak. Może n.p. podwyższyć czynsz, a wtedy ty możesz wypowiedzieć umowę, wychodzi na jedno. Prawo mieszkaniowe w Polsce to patologia krzywdząca zarówno właścicieli jak i najemców, każdemu po równo.
@Anonalia:

No i czy często jest spotykana taka pato praktyka, że podpisujesz umowę najmu, po miesiący cyk info o podwyżce i problem z odzyskaniem kaucji? Ogólnie czy w tej kwestii jest to jakieś pole minowe. Mam ogłoszenie, z informacją ...."Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące."

Dodam, że wynajmowałbym coś bezczynszowego w Polsce powiatowej na wsi.
@dran2:

Widzę takie mieszkanie w dobrym standardzie i w dobrej cenie. W małym budynku biurowo - mieszkaniowym. Pewnie inwestycja jakiegoś lokalnego Janusza. Mieszkanie na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjne, spokojna okolica, bezczynszowe, teren ogrodzony, działalność na dole nieuciążliwa. Mieszkanie jest dostępne od prawie roku. Czyli jest duże prawdopodobieństwo, że to mina?
@niedasieukryc: To trochę loteria. U mnie, przy zwrocie kaucji wszystkim wynajmującym odbijało do tej pory, chcieli potrącać za kurz na lampach xD Ale to wyłącznie anegdotycznie. Podwyżka czynszu daje okres wypowiedzenia 3 miesiące, więc tak czy tak miałbyś czas.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-praw-lokatorow-mieszkaniowy-zasob-gminy-i-zmiana-16903658/art-8-a

Więc ostrożnie, ale bez paniki. Na zadupiach może być bezpieczniej, bo mniej osób zajmuje się tym "zawodowo".
@niedasieukryc: Według mnie to że mieszkanie jest bezczynszowe to mina.

Bezczynszowe oznacza, że to na Twojej głowie są takie rzeczy jak sprzątanie klatki, podlewanie trawnika przed blokiem, odśnieżanie chodnika do bloku w zimie oraz wszelkie naprawy - jak się przepali żarówka, zepsuje winda, zaleje garaż czy cokolwiek innego to naprawiasz na własny koszt i sam musisz wzywać specjalistów do naprawy, bo nie ma żadnego administratora który to za was zrobi.

A
@niedasieukryc: fotki do protokolu. Otwierasz kazda szafke, sprawdzasz czy dziala kanapa.
Ewentualnie wpis, ze nie pokrywasz usterek, ktore znajdizesz w ciagu 7 dni.

Tutaj warto zaznaczyc, ze jak landlord jest kumaty, to czesto widac czy cos bylo znioszczone od uzytkowania przez X lat. Ale przed nieuczcikowoscia, nic nie uratuje CEibie. Najlepszym sposobem jest rozmowa z poprzednim najemca. Bez obecnosci wlascieiela. I podpytac jaki jest wlasciciel.
Ja kiedys najmowalem przez agencje i
@Rudz1elec:

Ale to jest tak, że masz nieograniczony czas na dokładne przyjrzenie się mieszkaniu? Rozumiem, że zdjęcia trzeba by wydrukować? Czy wystarczy dokładny opis?

Teraz tak na szybko patrzę na dom rodzinny i znajduję:
- ślady guana po muchach na ścianie ;)
- wytartą krawędź drzwi(ocieranie się przy wchodzeniu, starty lakier, pod spodem jest jaśniejszy lakier
- wytarta klamka(lakier) od drzwi
- już skleiłem ale był wyrobione miejsce na gwint w