Wpis z mikrobloga

@jestem_legenda materiały bazowe mogą robić różnicę. Są tańsze i droższe MDF do frezowania. Ja tam w płytach nie siedzę tylko w drewnie ale widziałem tanią kuchnie frezowaną i się wszystkie fronty lekko się wygięły w łuk. Materiały drewnopochodne frezowane tylko z jednej strony tracą wyrównanie naprężeń i się paczą. Droższy MDF do głębokiego frezowania powinien lepiej zachować kształt. Zapytaj konkretnie z jakiej płyty jakiego producenta korzystają.
@jestem_legenda:

3500 PLN/7,5m2 = 466 PLN/m2
1500 PLN/7,5m2 = 200 PLN/m2

Ta druga cena jest tak irracjonalna, że ciężko uwierzyć.

Skąd się biorą różnice? Najmniej na cenę wpływa rozdzaj MDFu, bo tu różnice są relatywnie niewielkie. Jest MDF standardowy i do głębokiego frezowania. Oba MDFy produkują różne firmy pomiędzy którymi są różnice cenowe (np Egger droższy, Kronospan tańszy). W takich anglikach zdecydowanie powinno się robić na MDFie do głębokiego frezowania.
Idąc
@MOSKITek: drewno to wiadomo, jak polakierujesz jedna stronę to będzie łódka zaraz. A te fronty albo leżały nie tak jak trzeba, może stały pod ścianą, może za szybko z zimnego w ciepłe przenieśli. Czort wie
@aleja6grobnr4 lakierowanie z jednej strony wpływa na paczenie się z uwagi na różnicę w wilgotności dwóch stron. Frezowanie wpływa na wewnętrzne naprężenia materiału. Drewno strugane tylko z jednej strony wygina się. Płyty tak samo bo jest to materiał prasowany. Zawsze zewnętrzne warstwy są bardziej skompresowane niż środek. Usuwając taką zewnętrzną warstwę przez jednostronne frezowanie tworzymy nierównowagę naprężeń. Dlatego MDF do głębokiego frezowania jest inne niż zwykle. Tam jest trochę inna technologia.