Wpis z mikrobloga

@dean_corso:

napisałem to, bo się zdziwiłem że podczas hossy 100lecia na krypto której driverem było eth nie udało mu się przebić ATH z 2017 do btc

ciężko powiedzieć, co było driverem - zerowe stopy, tendies od rządu amerykańskiego, "adopcja" bitcoina: El Salvador, Tesla, MicroStrategy, etc były, imo, driverem tamtej hossy. Dodatkowo, eth miał sporo konkurencji, choćby tylko na papierze: SOL, ADA, DOT, itd. Teraz tej konkurencji już nie ma, ew. nie
@gysnde: chodziło mi o driver na krypto, to eth zaczęło wzrosty i defi ktore na nim rozkwitło, już drugi raz nie rozkwitnie a rollaup to powtarzanie tego samego, czyli te same defi tylko na warstwie drugiej, to już ulicy nie przyciągnie, to jak dodawanie 10 kamery do ajfona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dean_corso: dlaczego? Spółki wybierają sobie formę publikacji czy listingu, a Państwo określa tylko wymagania dla tych "mediów". Wszyscy chcą ciąć koszty związane z obsługą m.in. prawną, więc blockchain + framework smart-contractów (obrót dozwolony tylko między podmiotami z KYC, zwierzchnictwo Sądu, itp) to naturalny kierunek.
@gysnde: poza tym jest dokładnie odwrotnie niz piszesz, blockchain to zbędny narzut, koszty decentralizacji, w przypadku dostępu do danych za ktòrych prawidłowość i tak wg społeczeństwa państwo odpowiada
@dean_corso: Chcesz czy nie chcesz, na tej sieci leży jakieś ~$500mld wartości (stable, eth, wbtc, shitcoiny, nft, itd), czyli więcej niż w jakimkolwiek polskim banku. JPMorgan ma zaledwie 5x więcej ($2.6bln). Jeśli jeszcze się nie zorientowałeś, polski system prawny to dziurawa januszerka, gdzie bez dojść lub papug nic nie załatwisz, a na wpis do księgi wieczystej czeka się rok. Z czym do ludzi... https://nowiny24.pl/oszust-sprzedal-ten-sam-dom-kilku-rodzinom/ar/6015943

Przypomnę też sprawę geoportalu: https://wykop.pl/link/6597889/w-geoportalu-ponownie-zablokowano-dane-z-ksiag-wieczystych/ . Bez
to dziurawa januszerka


@gysnde: Nie zebym sie zupelnie nie zgadzal z tym co piszesz i mam nadziej ze ETH jednak sie rozwinie. Ale jak zobaczylem to zdanie to zaraz pomyslalem o januszerce programowania, kontraktach pisanych przez debili od ktorych zaleza setki milionow dolarow i tak dalej.
To juz 6 lat a ja ciagle nie potrafie rozchodzic nadetego Gavina i buga w wallecie Parity ktory kosztowal 150 baniek :)
@banciur: Poziom Januszerki jest proporcjonalny do "czynnika ludzkiego". Obecnie potrzeba kodeksu kryminalnego (bata), żeby wymusić, żeby instytucje finansowe tyle nie kradły. Ta technologia może i nas nie zbawi, ale na pewno pozwoli usprawnić działanie wielu procesów i zmniejszyć ilość drobnych i średnich przekrętów.
@dean_corso: zawarłem to w warunku "zwierzchność Sądu" - kontrakty mogą pozwalać Sądowi na przejęcie nieruchomości, itd. Account Abstraction pozwala na uniknięcie tego bez ingerencji sądu. Już teraz możesz mieć fraud detection, blokowanie konta do czasu wymiany klucza (signera), wbudowane opóźnienie wykonania, wymaganych dodatkowych co-signerów, limitów transakcyjnych, itd. Polecam: https://youtu.be/OwppworJGzs?t=24
@gysnde: a jak udowodnisz że to nie ty, tak samo dzisiaj bank nie odda ci kasy jak stracisz haslo i znowu wracamy do stawienia się i pokazania mordy, bo zdalną morde można też wygenerować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dean_corso: dlatego pozbyłem się wszystkich 2FA z SMS na Authenticator App + Yubi Key. Zbyt łatwo przejąć czyjś numer. Nawet jeśli wymagasz potwierdzenia, żeby przeprowadzić transakcję, to i tak lepiej niż obecny system, w którym bank jest "w posiadaniu" Twoich środków. Tutaj kupujesz np. moduł z A.I. (Face ID + czytanie emocji + opcjonalna biometria), który ocenia, czy to faktycznie Ty przeprowadzasz tx i z własnej woli i dopiero wtedy