Wpis z mikrobloga

Sąd w Korei Południowej przychylił się do wniosku dwóch z trzech Rosjan, starających się o możliwość otrzymania w tym kraju statusu uchodźców.

Rosjanie przybyli do Korei Południowej w październiku ubiegłego roku, uciekając przed ogłoszoną we wrześniu przez Moskwę nową fali mobilizacji. Koreańskie władze odmówiły im jednak prawa do ubiegania się o status uchodźców. Ostatecznie cała trójka od miesięcy musiała przebywać na terenie lotniska w mieście Inczon, nie mogąc go opuścić.

Władze Korei uznały, że ucieczka przed służbą wojskową nie jest wystarczającym powodem do ubiegania się o status uchodźcy. Sprawa trafiła do sądu, gdzie Rosjanie byli reprezentowani przez koreańskiego prawnika.

Lee Jong-chan, przedstawiciel Rosjan powiedział, że cieszy się z decyzji koreańskiego sądu. Równocześnie uznał całą tę sytuację za "przykrą". Powiedział, że cała trójka usiłuje uniknąć udziału w wojnie rozpoczętej przez ich kraj i zabijania niewinnych ludzi.

Sąd nie podał równocześnie powodu, dla którego wniosek trzeciego Rosjanina został odrzucony.

Pozostali dwaj mężczyźni mogą teraz opuścić teren lotniska i zacząć ubiegać się o status uchodźcy, więc decyzja sądu jest dla nich dopiero początkiem całego procesu.

Źródło

---

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #newsy #azja #koreapoludniowa #rosja #ukraina #wojna #wojnanaukrainie #uchodzcy #mobilizacja
  • 3