Wpis z mikrobloga

Taguje pracait bo tam chyba będzie najbardziej profesjonalny komentarz.

Poleci ktoś jakiś dobry sposób na naukę JS/TS na wysokim poziomie? Na takim pod pracę, ale nie do pracy, już pracuje jako programista i ogólnie brzydzę się pracą w gamedev, frontend, mobilkami xD tzn we frontend od strony "komunikacji", takiej czysto JS/TS to jeszcze akceptuje, tak samo w android. Ale nigdy nie chciałbym się tarzać w samym wyglądzie strony.

I to tak bez konkretnych frameworkow, bo to jest hobbistyczne, czasem piszę sobie "narzędzia" i wiadomo że statyczna stronka html to najlepsza apka dla prostych kalkulatorow, a w razie czego ja "zhostuje" na github pages albo netlify. Więc chciałbym czysty JS/TS używać.

Ogólnie na studiach miałem styczność z webowka, ale marginalna (1 semestr podstawy webowki i jakieś projekty apek front-backend gdzie całą logikę się kopiowało z dokumencji i podmieniało zmienne, w tym praca inżynierska w Gatsby/React). I czuję się jak wielkość studentów mojego kierunku, którzy zawsze mowili, że oni programują w javie i chcą robić w javie po studiach, a od 1 semestru pisali ciągle taki sam prosty kod xd

#naukaprogramowania #programowanie #pracait #webdev
  • 15
  • Odpowiedz
Kup kurs na udemy od Max Schwarzmuller, puszczaj to sobie na x2. Jak chcesz sobie stronki/toole dla funu robić, to nie w TS, #!$%@? się niepotrzebnie
  • Odpowiedz
  • 0
@veranoo: mam już pomysły na projekty hobbistyczne, ale one są backendowe. Frontend tylko na zasadzie kopiuj wklej xd

A te mniejsze "narzędzia" co mógłbym robić, to one są takie, że wypadaloby przedefiniować sobie całą znajomość JS z użyciem jakiejś książki, kursu, itd.

@Emandero jeśli chodzi o TS to głównie myślałem o kompilowaniu na JS i używaniu (ręcznie) tego JS ale żeby znać najwyższy poziom JS wedle standardów TS.
  • Odpowiedz
frontend tylko na zasadzie kopiuj wklej xd


@NewBlueSky: Jak znasz już podstawy JS, wiesz czym są eventy, domknięcia, hoisting, etc. To możesz spróbować coś napisać w jakimś frameworku/bibliotece, react, angular, vue. Zobaczyć jak są zbudowane i na czym się opierają. Jak nie znasz podstaw to polecam Ci porysować w canvas, albo zrobić jakąś prostą aplikacje z użyciem czystego js-a, jakaś mała aplikacja spa, jakiś prosty menadżer czegoś z komunikacją http. Ciężko
  • Odpowiedz
  • 0
@veranoo: mam githuba bez projektow xD

Znam podstawy na zasadzie ze umiem nspisac function. Getelement... Wygenerowac cos jako dziecko.

Tak na poziomie zarzadzania html.

"Eventy" tylko jako odczytywanie klikniecis myszy, pezyciskow. Jakies onload, inne listenery podstawowe na przycisk.

Ajax na zasadzie kopiuj wklej.
  • Odpowiedz
@NewBlueSky: Myślę że sporo Ci ułatwi zaprzestanie myślenia o JS jako o dodatku do HTML/CSS. Da się w nim zrobić bardzo dużo rzeczy, które webu nawet nie dotykają.

Czy się powinno? Nie wiem, nie chce mi się rozpoczynać tego wątku po raz tysięczny. Ale da się. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@NewBlueSky: Szybciej niż w JS nie zrobisz. Błyskawiczny prototyp, a potem jeśli miało to sens, rzeźbić w czymś grubszym. Lepiej zrobić 10 projektów i coś wybrać lub nauczyć się, niż grzebać miesiąc w jednym.
  • Odpowiedz
@TrzezwyIrlandczyk: Z technologiami IT jest jak z samochodami. Jeden nadaje się żeby bić rekordy na torze wyścigowym, drugi do przejazdu przez trudny teren a inny ma być w miarę tani i przewieść Cię z punktu od A do B.
  • Odpowiedz