Aktywne Wpisy
gejuszmapkt +597
#grubaimanlet
xd
xd
Polejmnie +104
W straży miejskiej zapracowani po pachy. To wszystko po to by obywatelom żyło się lepiej.
Jak taka osoba, może po pracy spojrzeć w lustro bez obrzydzenia?
#polska #prawo #strazmiejska
Jak taka osoba, może po pracy spojrzeć w lustro bez obrzydzenia?
#polska #prawo #strazmiejska
Rosja
Największy turecki operator obsługi naziemnej lotów, Havaş, odmówił obsługi samolotów przewoźników z Rosji, które zostały objęte sankcjami eksportowymi Stanów Zjednoczonych. Turcja przygotowuje się do zamknięcia swoich lotnisk dla rosyjskich linii lotniczych latających „usankcjonowanymi” samolotami produkcji amerykańskiej. ajwiększy turecki operator obsługi naziemnej lotów, poinformował, że może całkowicie zaprzestać współpracy z liniowcami przewoźników z Rosji, które zostały objęte amerykańskimi sankcjami eksportowymi, które obejmują m.in. zakaz tankowania, konserwacji i naprawy samolotów. W związku z tym Havaş poradził rosyjskim liniom lotniczym, aby planowały loty do Turcji tylko samolotami zawierającymi mniej niż 25% części wyprodukowanych w USA, ponieważ są to jedyne samoloty, które mogą obsługiwać.
Źródło
Ukraina
Szczyt Ukraina-UE, który odbędzie się 3 lutego w Kijowie, będzie dotyczył również przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej, a Bruksela ma wysłać dwa kluczowe sygnały z tym związane. Wysoki rangą europejski dyplomata powiedział o tym dziennikarzom w środę pod warunkiem zachowania anonimowości. „Będzie podwójna wiadomość ( od przywódców UE ): pierwsza wiadomość o uznaniu znaczących wysiłków, jakie Ukraina wykazała w ostatnich miesiącach, pomimo trudnych czasów, które nadal przeżywa” – cytuje rozmówcę agencja. „Ważne będzie też drugie przesłanie – będzie to przesłanie zachęty dla Ukrainy, aby kontynuowała swoją drogę do Unii Europejskiej, aby nadal spełniała warunki, które pozwolą na znaczący postęp na drodze do przyszłego członkostwa w UE. To jest ważny punkt. Odpowiedział też na pytanie, czy Ukraina dobrze wejdzie do europejskiej rodziny - padło zdecydowane „tak”, to już nie jest kwestia „czy”.
Źródło
W porozumieniu pokojowym po zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą powinien znaleźć się zapis o konieczności żądania od Kremla zaprzestania prawie 15-letniej okupacji terytoriów Gruzji. - oświadczyła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. „Rosja powinna zrozumieć, gdzie są jej granice. Kwestie gruzińskie powinny znaleźć się na stole negocjacyjnym, bo nikt nie powinien myśleć, że tę wojnę można rozwiązać bez wycofania się Rosji ze wszystkich okupowanych terytoriów w regionie” – powiedziała. Gruzińska prezydent podkreśliła, że koniec okupacji Abchazji i Osetii Północnej zależy od pokonania na Ukrainie rosyjskiego tyrana Władimira Putina, a ten moment jej zdaniem zbliża się wielkimi krokami. „Rosja praktycznie przegrała już bitwę, jeśli nie całą wojnę” – powiedziała.
Źródło
Poborowi, którzy zostali uznani przez komisje wojskowe za niezdolnych do służby ze względu na stan zdrowia, mogą zostać zmobilizowani. Poinformował o tym szef wydziału personalnego dowództwa Wojsk Lądowych Ukraińskich Sił Zbrojnych płk Roman Horbach. „Ci poborowi, którzy w ograniczonym stopniu nadają się do służby wojskowej w czasie wojny, mogą zostać zmobilizowani, ale ich służba nie będzie odbywała się w jednostkach bojowych, ale w jednostkach wsparcia wojskowego” – powiedział płk Horbach. Według niego osoby takie mogą służyć także w instytucjach i placówkach oświatowych MON, w terenowych ośrodkach werbunkowych i pomocy społecznej, w innych jednostkach niebojowych.
Źródło
Białoruś
Rada Europy przedstawiła 15-punktowy plan działania na rzecz wsparcia białoruskich sił demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego. Została ona ogłoszona przez Sekretarz Generalną CE Mariję Pejčinović-Buric. Działania obejmują szkolenia z zakresu praw człowieka, seminaria na temat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz wyjazdy szkoleniowe białoruskich prawników do siedziby Rady Europy w Strasburgu. Plan obejmuje również podnoszenie świadomości w zakresie kluczowych kwestii, w tym zniesienia kary śmierci, niedyskryminacji, równości płci i zwalczania przemocy wobec kobiet. W marcu planowane jest seminarium dla dziennikarzy na emigracji.
Źródło
Litwa
Rząd zatwierdził projekt przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSWiA), który przewiduje przyspieszenie podejmowania decyzji o utracie obywatelstwa Republiki Litewskiej w przypadku nabycia przez osobę obywatelstwa innego państwa. „Dzięki zmianom dążymy do skuteczniejszych procedur utraty obywatelstwa. Naszym celem jest zapobieganie przypadkom nadużyć i zapewnienie bezpieczeństwa narodowego” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius.
Źródło
Łotwa
Ukraina pokazała, jak ważna jest infrastruktura wojskowa nie tylko w zatrzymaniu agresora – im większa obecność NATO w regionie, im więcej żołnierzy i infrastruktury wojskowej, tym większa szansa na zapobieżenie atakowi, bo w ten sposób pokazujemy potencjalnemu agresorowi, że za atak będzie musiał drogo zapłacić, mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas oficjalnej wizyty na Łotwie. W obecności Prezydentów został podpisany dwustronny Program Współpracy Kulturalnej i Edukacyjnej na lata 2023–2026. Jeszcze dziś Prezydent spotka się z Przewodniczącym Saeimy Edvardsem Smiltēnsem oraz Premierem Krišjānisem Kariņšem, a także weźmie udział w spotkaniu dotyczącym współpracy gospodarczej. Ponadto jutro Prezydenci Polski i Łotwy spotkają się ze środowiskiem eksperckim, przedstawicielami mediów, instytucji i organizacji pozarządowych nt. aktualnych wyzwań dot. bezpieczeństwa. Więcej w linku
Źródło
Estonia
Według wstępnej szybkiej oceny Urzędu Statystycznego Estonii, inflacja cen konsumpcyjnych wzrosła w styczniu o 18,8 procent rok do roku. W strefie euro inflacja jest wciąż wyższa na Łotwie niż w Estonii. W porównaniu z grudniem wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w styczniu o 0,74 proc. Miesiąc wcześniej, w grudniu, ceny wzrosły o 17,6 proc. rok do roku. Według Statistics Estonia, wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 19,4 procent w 2022 roku w porównaniu ze średnią z 2021 roku. Według szybkich szacunków Eurostatu inflacja w strefie euro wyhamowała w styczniu do 8,5 proc., podczas gdy w grudniu wskaźnik wyniósł 9,2 proc.
Źródło
Polecam:
Materiał Youtube (25 min.) Rosyjska armia była przed wojną uznawana za jedną z najpotężniejszych na świecie. Ale kiedy na jej drodze stanęła Ukraina, na jaw wyszły liczne problemy ze sprzętem i ludźmi. Szybko rosły również rosyjskie straty. Czy jednak prawdziwe są głosy o jej rzeczywistej słabości? Czy może zagrozić NATO? Odpowiada analityk OSW, Andrzej Wilk. Zapraszamy do oglądania!
Rosyjska armia. Dlaczego nie wygrała z Ukrainą? Czy zagraża NATO? Jakie poniosła straty?
Tag -> #ciekawostkizewschodu
Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter
#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
@Ten_od_Hanki:
To chyba na ten szczyt Ukraińskie służby tak idą w czyszczenie się z korupcji. Oby im się udało wyplenić w p---u tego raka.