Wpis z mikrobloga

Czas przetestować, czy na wykopie został jeszcze ktoś z dawnych "czytaczy" mojej sagi norymberskiej.

Dzień 101

W sobotę wciąż zeznawał oskarżony były dowódca niemieckich sił zbrojnych, Wilhelm Keitel. W tym dniu początek rozprawy należał do oskarżenia rosyjskiego, które przedstawiało oskarżonemu rozkazy wydane do realizacji na froncie wschodnim. Przytoczono choćby dokument dotyczący ruchu oporu na ziemiach rosyjskich. Zalecał on likwidację 50-100 osób za każdego zabitego żołnierza niemieckiego.

Kiedy prokurator radziecki stara się zarzucić oskarżonemu wydanie zezwolenia także na mordowanie kobiet i dzieci, ten gwałtownie zaprzecza twierdząc, że nigdy nie posunąłby się do tego rodzaju zgody oraz twierdząc, że nie pozwoliłby mu na to żołnierski honor.

Świadek przyznaje się do winy za rozkaz rozstrzeliwania nieuzbrojonych, pojmanych jeńców radzieckich. Usprawiedliwia decyzję podobnymi incydentami po stronie rosyjskiej, kiedy to we wrześniu 1941 roku zostały odkryte podobne zbrodnie na jeńcach niemieckich dokonane m.in. na terenie Lwowa.

Keitel został zapytany przez prokuratora angielskiego o trzy najgorsze rzeczy, które musiał wykonać wbrew swoim przekonaniom.
Keitel: Może zacznę od ostatniej kwestii, czyli działań na wschodzie, które stały w sprzeczności z wszelkimi normami obowiązującymi podczas wojny. Następnie pozostaje kwestia angielskich żołnierzy R.A.F., która szczególnie ciąży mi na sumieniu. Na koniec dekret Nacht und Nebel (Był to rozkaz z 1941 roku, który dotyczył wysyłania do obozów koncentracyjnych członków organizacji antyhitlerowskich w Europie Zachodniej). To były kwestie, które najbardziej mnie dręczyły.

Przytoczone zostają przykłady dotyczące rozkazów na temat krwawego rozprawiania się z ruchem oporu na zachodzie. Odczytana zostaje między innymi prośba jednego z dowódców wojskowych o możliwość rozstrzeliwania osób stosujących bierny opór wobec okupanta, m.in. holenderskich kolejarzy, którzy urządzali "strajki" na terenie kraju uniemożliwiające sprawne działanie linii.

Oskarżony broni się przed wszystkimi oskarżeniami twierdząc, że był tylko pionkiem i wiele rozkazów tylko przeszło przez jego ręce, on sam zaś nie miał wystarczających wpływów, by móc je zmienić.

#historia #norymberga #procesynorymberskie #necrobook
  • 1
@Loskamilos1: Tak trochę BTW, o procesach norymberskich ogólnie:

Kiedy będąc w liceum przeczytałem rozdział o procesie norymberskim z "Tamtego okrutnego wieku" Wołoszańskiego, to mocno mnie wtedy zaskoczyło to, jak na sali rozpraw zachowywali się czołowi hitlerowscy zbrodniarze.
Wcześniej byłem pewien, że każdy nazista przy każdej możliwej okazji wygłaszał nazistowskie manifesty i hasła i krzyczał "Heil Hitler!", zatem robił to również podczas rozpraw sądowych.
Zatem byłem przekonany, że podczas procesu w Norymberdze