Wpis z mikrobloga

#rosja #ukraina #wojna #zbrodnierosyjskie #zbrodniewojenne #historia

Pamiętajmy o zbrodniach r0sjan popelnionych na Polakach.

W 1920 roku r0sjanie dokonali na Polakach mordu w Beresteczku i okolicach.
Wspomnienie podchorążego Mieczysława Budaka (4 Dywizjon Artylerii Konnej) "W Beresteczku leżały setki rannych w większości z 8 pułku ułanów. Szesnaście podwód wiozło nas kilkudziesięciu w kierunku Horochowa.[....] Skierowali nas do szpitala, gdzie lekarz odmówił przyjęcia. Woźnica, wściekły, około północy wywiózł nas z powrotem za wieś i tam brutalnie wyrzucił do rowu. Nie mogłem nic mówić, bo zupełnie straciłem głos.Z rowu wyciągnął mnie jakiś cywil i położył w sieni najbliższej chałupy. Nastała piekielna noc[....] Zbudził mnie huk broni palnej. Francuzi na nie osiodłanych koniach uciekali; sztab uciekał; chałupy w ogniu. Wywlokłem się przed chałupę; jakiś szwadron ruszył do szarży, a piechota się cofała. Na to wszystko od strony nieprzyjaciela wpadła kolumna samochodowa lotnicza w mundurach hallerowskich. Dowódca tej kolumny zatrzymał ją pod ogniem i kazał zbierać rannych. Jego żołnierze chcieli dalej jechać, ale on z rewolwerem w ręku zmusił do załadowania nas. [.....]Według późniejszych informacji, wszystkich pozostawionych w Horochowie rannych bolszewicy wymordowali."
Bobito - #rosja #ukraina #wojna #zbrodnierosyjskie #zbrodniewojenne #historia

Pamięt...

źródło: Tylko-w%C5%82asne-wojsko

Pobierz