Wpis z mikrobloga

Wiem, że już późno i raczej nie dostanę wielu odpowiedzi, ale spróbuję - najwyżej ponowię temat jutro :-) Gdzieś mi się dzisiaj obiło o oczy, że utrzymanie infrastruktury #hejto kosztuje 5.000 pln miesięcznie. Pamiętam, że kiedyś obiło mi się też o oczy, że utrzymanie infrastruktury #wykop , kosztuje ....nie pamiętam ile, ale szło to w dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. I Jeżeli dobrze rozumiem pojęcie "infrastruktura", to raczej chodzi tutaj głównie o kwestie serwerowe.

I tutaj moje pytanie - czy utrzymanie takich serwisów, gdzie głównie przekleja się linki i jakieś obrazki, naprawdę generuje miesięcznie takie koszty?

Bo jeżeli tak, to zadaje pytanie - ile w takim razie kosztuje utrzymanie JAKIEGOKOLWIEK serwisu, który obsługuje coś więcej niż przeklikiwanie linków? Na ten przykład - taki sadistic.pl, którego content to głównie video + na dodatek, każde z nich jest hostowane na własnym serwerze. Gdyby zachować proporcje, to utrzymanie sadistica, powinno iść w miliony złotych.

#pytanie #it #serwery #pytaniedoeksperta #www #internet
  • 7
@alkb: pracowałem kiedyś w firmie gdzie serwowaliśmy 100tb contentu z własnych serwerów (nie chmura) i sama infra kosztowała 30k/mc. Teraz pracuje z zagranicznymi startupami gdzie nikt się nie pierniczy we własne serwery i rachunek za chmurę rzędu 20k USD to nic dziwnego dla małej wielkości firmy.
No i tak jak napisał ZdeformowanyKreciRyj, im większy serwis tym bardziej wyrafinowane rozwiązania są potrzebne, więcej ruchomych części, więcej (i to bardziej doświadczonych) devów.
@Turbator: hejto tak jak pisali koledzy wyżej ma bardzo nieoptymalne kosztowo rozwiązania.
Wykop w chwilach dużego zainteresowania obsługuje ogromny ruch i (przynajmniej stary) robi to szybko, więc taki koszt nie jest bardzo duży, bycie przygotowanym na ruch tysiąc razy większy niż normalnie bardzo podbija koszty
I tutaj moje pytanie - czy utrzymanie takich serwisów, gdzie głównie przekleja się linki i jakieś obrazki, naprawdę generuje miesięcznie takie koszty?


@Turbator: Dużo zależy od tego jak się ten serwis przygotuje. Może być taniej jeśli płacisz z góry, ale to wymaga długoterminowych umów (na rok, albo trzy). Sam Amazon ma kilka poziomów kosztowych jeśli chodzi o storage. W niektórych płacisz więcej za pojemność, w innych za transfer, niektóre mają szybszy