Wpis z mikrobloga

@gracilis:

Rozjechana klasa średnia sponsorująca życie klasy niższej w postaci jakiegoś dochodu podstawowego.

Są tu dwie sprawy. Pierwsza, dochód podstawowy. To tylko propozycja do rozważenia. I jest związana m.in. z rozwojem sztucznej inteligencji. Jak nie będzie pracy, albo o pracę będzie bardzo trudno, bo większość będzie wykonywać A.I. to co jakaś duża część społeczeństwa ma zdechnąć z głodu?
Dwa. A klasę średnią rozjeżdża samo społeczeństwo. Powszechny ludyzm który podchwyciły partie populistyczne
@KalashnikovMirasnikov: Jeszcze się nie rozwija. Modelom językowym brakuje jeszcze z 2 lata do bycia użytecznymi. 2 kolejne zajmie tworzenie narzędzi i aplikacji na ich podstawie. A więc za jakieś 5 lat zaczną zabierać pracę programistów, tłumaczy, nauczycieli, dużej części pracy biurowej, call center i innych.

W takich miejscach jak Davos nie rozmawia się tylko o świecie jaki jest teraz, ale też o tym jaki będzie za 20 czy 30 lat. I
gdzie ten brak pracy się rozwija w Europie


@KalashnikovMirasnikov:

Widać już pierwsze jaskółki - np samoobsługowe kasy w Mc Donaldzie, albo roboty zbierające towary do wysyłki w Amazonie.
Następny będzie pewnie transport ciężarowy i osobowy. Cierpliwości.
@Jin: @Dragonan widze, że mam tu doczynienia z panami którzy by z parowozami walczyli. Sztuczna inteligencja nie zniszczy rynku pracy a po prostu go zmieni. Jak już świat bedzie przejęty przez to krwiożercze ai to dlej ktos będzie musiał sprawdzać jakość produkowanych rzeczy przez maszyny. Nie wiem wykańczać domy. Ludzi starszych bedzie coraz wiecej bo dzietnosc spada i sie zatrzyma na rownym poziomie, ktoś musi tymi ludźmi sie zaopiekować. Nie wiem
@KalashnikovMirasnikov:

Albo ograniczenia Twojej wyobraźni. To nie człowiek musi pracować, tylko praca musi zostać wykonana. Większość wykonywanych obecnie zawodów jest możliwa do zastąpienia przez maszyny przy osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju technologii. Większość prac fizycznych, jak magazyny, kopanie rowów, sprzątanie, podstawowe przygotowanie posiłków, prowadzenie pojazdów i prosty serwis maszyn mogą robić w przyszłości inne maszyny.
Dla ludzi zostaną zadania wymagające "ludzkiej ręki", czyli jak trafnie zauważyłeś powyżej opieka nad starszymi i chorymi,
@KalashnikovMirasnikov:

Wygląda na to, że się zgadzamy więc w niczym. OP miał problem z dochodem podstawowym, wypracowywanym przez klasę średnią, gdzie ja uważam, że w przyszłości za ludzi o IQ80 i leni pracę zrobią automaty. A reszta będzie robiła zarobkowo to co lubi.
Co produkujecie?
@Jin: Elektronike. Jest coś takiego jak klasy co nie. I precyzja każdej maszyny. Głupiego plastiku nie wytapiasz z dokładnością do każdego milimetra. Co dla maszyn często jest po prostu problemem. Oczywiście sztuczna inteligencja by mogła za pomocą kamer to ogarniać ale kurde bardziej się opłaca postawić panią basie żeby wkręcała przez 8h te śrubki niż wywalać grube setki tysięcy na maszyne.