Wpis z mikrobloga

@ArkadyToranski - zapytam tutaj, bo przecież taki komentarz pod waszym filmem skończyłby się hide user from channel. Tam pozostają jedynie komentarze w stylu "Brawo Panowie, Cudownie! W 100% się zgadzam!".

O jakich dokładnie Polaków wam chodzi w tym wywodzie? Dumnie i ambitnie obalacie przecież "mity" o Polsce - więc zakładam, że posługujecie się twardymi danymi.

Czy Polskę za potęgę uważa 56% Polaków w przedziale wiekowym 18-44, którzy najchętniej znaleźliby dobrze płatną pracę w krajach zachodnich? - https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/polowa-mlodych-polakow-chce-wyjechac-za-pieniedzmi-za-granice/9bgftng

A może chodzi wam o 2,5 mln Polaków, którzy wyjechali za chlebem po 2004 roku i w znacznej większości tu nie wrócili? - https://oko.press/pis-migracje-powroty-polakow

Gdzie są ci Polacy myślący o naszej potędze? Czy mowa o narodowcach, których biorąc pod uwagę sondaże - jest w porywach max 5-7% ogółu społeczeństwa?

A może wielkie marzenia o potędze Polski, czy Trójmorza to zwykłe leczenie kompleksów, bo wciąż czujemy się jak biedni kuzyni w porównaniu do Zachodu?

https://www.rp.pl/plus-minus/art1223821-polski-kompleks-czy-polacy-to-niemcy-wschodu-czy-rosjanie-zachodu

Czy marzenia Polaków o potędze i popularność kanałów, które wizję takiej potęgi przedstawiają to naprawdę realny problem w Polsce? Może realnym problemem jest jednak coś innego?

"Stan polskiej gospodarki negatywnie ocenia 67 proc. ankietowanych, pozytywnie – 25 proc. – wynika z sondażu Kantar. 59 proc. Polaków jest przekonanych, że w Polsce można znaleźć pracę, a 28 proc. deklaruje, że znalezienie zatrudnienia w naszym kraju jest trudne lub w ogóle niemożliwe." - https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8405804,polacy-gospodarka-sondaz-kantar.html

Pawle, jak widzisz Polacy w większości zdają sobie sprawę z realnej sytuacji Polski. Mitem jest mówienie, że Polacy myślą, że jesteśmy jakąś potęgą. Nawet jeżeli chodzi o kwestie militarne - wojna na Ukrainie sprawiła, że nasze społeczeństwo zauważyło nieudolność naszych służb. 1. Przez ponad 12h nie potrafili dojść czyja to rakieta na nas spadła - zrobili jakąś polityczną szopkę, kiedy cały świat na nas patrzył i czekał na decyzję. 2. Afera z granatnikiem "boomboxem" - myślę, że każdy, kto nie jest emerytem codziennie oglądającym TVP Info zdaje sobie sprawę z sytuacji jaka panuje w kraju.

Polacy chcą rozwiązań sytuacji - dlatego chętnie klikają w baity, typu "Czy Polska stanie się supermocarstwem?!" To, że odstajemy od Zachodu każdy myślący przecież wie. Nie trzeba nad tym debatować.

Dlatego mam pomysł na kolejny wasz współny odcinek i tak na poważnie zastanówcie się co można w Polsce zmienić? Jak sprawić, by nasz kraj stał się przyjazny do zamieszkania i młodzi ludzie przestali myśleć o wyjeździe do Danii, Szwecji, UK itp. Wielu moich znajomych wyjechało i nie chcą wrócić. Co zrobić by żyło się u nas za 20 lat tak jak na Zachodzie?

#napierala #schoweknamiotly #bestiazewschodu
Mjj48003 - @ArkadyToranski - zapytam tutaj, bo przecież taki komentarz pod waszym fil...

źródło: comment_1673872265dS9uJ6z2ejescWHaXOBDGD.jpg

Pobierz
  • 14
@Mjj48003: Dziękuję za czas, który poświęciłeś, żeby napisać ten post.

Przypominam, że Polską rządzi partia, która wmawia nam, że Polska taką potęgą wprawdzie jeszcze nie jest, ale zaraz nią będzie. To pomiędzy 33-43% wyborców. Oczywiście nie wszyscy z nich mają takie przekonanie, ale znacząca część wyborców PiS.

Problem tkwi w tym, że ludzie potrafią jednocześnie oceniać negatywnie stan polskiej gospodarki, wyprowadzić się z Polski narzekając, że w niej się źle żyje,
@ArkadyToranski: Dla mnie to 5 minut roboty. Mój mózg odpoczywa przy czymś takim, robiąc coś kreatywnego, zamiast samych tabelek w Excelu. (wiem, że ciężko innym to zrozumieć)

No na pewno nie wszyscy wyborcy PiS mają takie przekonanie. Z całą pewnością jeden zadeklarowany w latach wcześniejszych wyborca - pewien dr (bez habilitacji) Piotr Napierała. Można na siłę dorzucić tu Stanowskiego, który też głosował na PiS i jeszcze się tym chwalił. I tak
Mjj48003 - @ArkadyToranski: Dla mnie to 5 minut roboty. Mój mózg odpoczywa przy czymś...

źródło: comment_1673884882D8EPvcaqC7tpx0n5aRn6Ix.jpg

Pobierz
@ArkadyToranski: "zaraz niś będzie", nawet Jezus w Biblii glosił, ze zaraz przyjdzie ponownie i do dziś nie przyszedł. Nie potrafiłeś podać przykładów, jakiejś liczbej populacji gloszącej i polskiej potędze, bo nawet PiS tego nie robi.
Z prawicowymi kanałami znowu Ci nie wyszło, bo prawicowy kanał nie równa się głoszeniu mitu o polskiej potędze. Podejrzewam, że więcej w Polsce jest wyznawców Wielkiej Lechii niż polskiej potęgi, czyli tyle co nic.
@Swiety_Judasz: Właśnie staram się wytłumaczyć, że źle jest postawiona teza, a problem leży gdzieś indziej. To nie jest tak, że Polacy nagle zaczną się zachowywać jak Holendrzy, bo sami z siebie przejdą cudowną przemianę kulturową. Polacy nie mają żadnej alternatywy w wizji polskości. Głosujcie na PO, bo nas lubią w UE i Trzaskowski jest taki fajny i ładnie mówi po angielsku i francusku - to za mało.

Być może przydały by
@Mjj48003: W odniesieniu do drugiego komentarza. Zgadzam się w pełni. PO brakuje takich dużych projektów. Uważam, że jako partia proeuropejska PO powinna stanowczo podnosić kwestie dotyczące głębszej integracji: przyjęcia euro przez Polskę, federalizacji UE, utworzenia armii europejskiej etc. Polska powinna być w awangardzie takich pomysłów, bo one są najbardziej korzystne dla mniejszych państw. Dezintegracja UE jest najbardziej korzystna dla Niemiec, którzy mają najsilniejszą gospodarkę i mogą łatwiej rozgrywać słabsze państwa bilateralnie,
@Mjj48003: Zresztą świetnym przykładem takiego liberalnego projektu jest Macron, który też mówi o wielkim europejskim projekcie. To jest doskonała propozycja dla Polski.

A lokalnie to naprawdę potrzebujemy bardzo często zmian, które brzmią, jak frazesy, ale nimi nie są. Czyli więcej życzliwości wobec siebie, więcej otwartości na odmienność, potężnych zmian w modelu edukacji, bo nasza jest kompletnie oderwana od rzeczywistości, powinniśmy przestać inwestować w sztucznym podtrzymywaniu przy życiu trupa konserwatyzmu, bo to
@Mjj48003: Jak podasz mi e-maila to mogę Ci podesłać projekt naszej deklaracji ideowej, którą opracowaliśmy w Poznaniu. To są jakieś tam kierunki naszego myślenia. Oczywiście pewne kwestie już by trzeba zaktualizować, bo to ma z 2 lata, ale wiele nadal pozostaje w mocy.
@ArkadyToranski: 1. - co do maila to odblokuj w profilu możliwość wysyłania DM ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2. Jasne, zadeklarowanie dążenia do Eurofederalizmu i wprowadzenie Euro to byłoby już coś - przynajmniej jakiś cel do dążenia. Teraz jest idealny czas na przekonywanie do zmiany waluty. Pokazanie różnic w kredytach wziętych przed 2022 w Euro i PLN. Stopa procentowa na poziomie 2,5% vs 6,75%.

3. Nasz doktór ogłosił
@ArkadyToranski: Nie no fajnie, że jest taki odłam PO. Pytanie czy takie oddolne inicjatywy wniosą coś przed wyborami. Raczej zakładam bitwę na pięści i tak zwany „teatr dla gojów” - ze względu na fatalną jakość przekazu medialnego w Polsce. Chyba najpopularniejsze źródła wiedzy to Onet i WP.PL - nie są to strony z dziennikarską tradycją, a stronki, które zaczynały od tarota, horoskopów, blogów i czatów i tylko przy okazji były tam
przyjęcia euro przez Polskę

bo one są najbardziej korzystne dla mniejszych państw


XDDDDDDDDDDDDDDD

@ArkadyToranski:

Pokazanie różnic w kredytach wziętych przed 2022 w Euro i PLN. Stopa procentowa na poziomie 2,5% vs 6,75%.


@Mjj48003: to może pokażmy jeszcze różnice w oprocentowaniu lokat? albo w realnej stopie procentowej?