Wpis z mikrobloga

Na dzisiejszy wieczór polecam poruszający dokument w reż. Agnieszki Arnold pod tytułem "Oczyszczenie".
Tematem są wydarzenia z 1943r na Wołyniu m.in w miasteczku Kisielin i historia rodziny Dębskich, rodziny słynnego kompozytora Krzesimira Dębskiego którego to dziadek lekarz który przysłużył się całej miejscowej społeczności także ukraińskiej został przez nich bestialsko zamordowany. Nie chce za dużo spoilerować, powiem tylko tyle że w filmie pojawia się morderca seniora Dębskich a i prawdopodobie kat całej polskiej społeczności w Kisielnie.
Jeśli ktoś jeszczenie widział serdecznie polecam.
https://www.filmweb.pl/film/Oczyszczenie-2003-291132
https://www.youtube.com/watch?v=tQJUgscElig&ab_channel=AdamLipi%C5%84ski

#ukraina #film
a.....1 - Na dzisiejszy wieczór polecam poruszający dokument w reż. Agnieszki Arnold ...

źródło: comment_1673727496yp8yMi3nioWW3mQ6vZ0Fhu.jpg

Pobierz
  • 7
@alfaiomega1 Moja rozowa dostala ostatnio listy w formie pamietnika swojej ciotki. Siostry swojej babci, ktorzy chodza z Ukrainy, Polacy. Opisane sa straszne rzeczy, ale tez kto ich przechowywal, dawal schronienie przed banderowcami. Chowali ich Ukraincy, najczesciej. Dawali jesc i prowiant na droge, kiedy musieli isc gdzies dalej.
Moja rozowa dostala ostatnio listy w formie pamietnika swojej ciotki. Siostry swojej babci, ktorzy chodza z Ukrainy, Polacy.


@Dymass: świetna pamiątka

Chowali ich Ukraincy, najczesciej. Dawali jesc i prowiant na droge, kiedy musieli isc gdzies dalej.


@Dymass: Oczywiście że tak, dużo jest sprawiedliwych Ukraińców którzy wtedy pomogli, szkoda że Polska nie zrobiła coś takiego w stylu Sprawiedliwi wśród narodów świata, chociaż myśle że ludzie nie chceli by takich odznaczeń przyjmować
wg oficjalnych zrodel 40k-60


@Dymass: myśle że nawet więcej a dodajmy do tego pomordowanych w Bieszczadach i Małopolsce Wschodniej stąd liczba 100-150 tys

Zydow zginelo 6-7 milionow, to tez inna skala. Choc zlo jest zlem.


@Dymass: Dokładnie. Generalnie temat Holocaustu też mnie bardzo interesuje, chyba obejrzałem wszystkie znane filmy na ten temat, a sam pochodze z okolic miejscowości gdzie przed wojną Żydzi stanowili 60-70% mieszkańców, jak chodziłem tam do liceum