Wpis z mikrobloga

A Wy jak mówicie - kuzyn czy brat cioteczny?
Mój chłop i wielu znajomych pochodzi z Wielkopolski, ja spoza, i zawsze patrzą na mnie jak na debila kiedy mówię o swoich braciach i siostrach ciotecznych. Dla mnie za to "kuzyn" to jakaś daleka rodzina - taka, o której nawet się nic tak naprawdę nie wie XD
#jezykpolski #polska #ankieta
Pobierz jebola - A Wy jak mówicie - kuzyn czy brat cioteczny?
Mój chłop i wielu znajomych po...
źródło: comment_1673700169S2bsS1oTNT5Oo7FnPEW6YN.jpg

Jak mówicie?

  • Kuzyn/kuzynka 59.5% (1217)
  • Brat cioteczny/siostra cioteczna 40.5% (829)

Oddanych głosów: 2046

  • 69
@Rruuddaa: pamiętam jak znajomy z okolic Lublina mówił, że brat pod niego podjedzie. Później wyszła dziwna sytuacja bo pytałem o tego brata, a okazało się że gość miał tylko siostrę. Więc na koniec tego zamieszania mi tłumaczyli, że na kuzyna mówią brat cioteczny, w skrócie brat. I już wiedziałem, że to wschodnie nazewnictwo jest debilne.
@jebola: okolice Wrocławia tutaj, znam oba określenia, ale używam kuzyna, bo uważam brata/siostrę cioteczną za dość osobliwą nazwę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@StefanBadyl okolice Wrocławia to są ziemię odzyskane i masz miks kulturowy, równie dobrze możesz mieć pochodzenie z Podlasia jak i Częstochowy
@jebola: nazywanie brata/siostry ciotecznej per "kuzyn" to zakrawa na ten żart o plemieniu z dżungli co tylko do 2 liczyć umie i wszystko co więcej to u nich "dużo".


Pewnie historycznie niektórzy nie umieli określić stopni pokrewieństwa przez chów wsobny i dawanie dupy na prawo i lewo, więc dla bezpieczeństwa spłycili do "kuzyn" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@eloyard a może niektórzy mają w dupie dokładne określanie czegoś
a może niektórzy mają w dupie dokładne określanie czegoś co nie jest ważne xD


@Rad-X: ale tak o wszystkich określeniach zawężających można mówić.

Dla niektórych nie ma znaczenia różnica między wielobokiem, czworokątem, prostokątem i kwadratem.

Dla niektórych stopień powinowactwa/pokrewieństwa nie ma znaczenia, dla innych ma. Dla ludzi nie utożsamiających się z rodami i ich więzami nie ma znaczenia, dla ludzi którzy uważają tę zależność za istotną to ma znaczenie. Umiejętność określenia