Wpis z mikrobloga

A Wy jak mówicie - kuzyn czy brat cioteczny?
Mój chłop i wielu znajomych pochodzi z Wielkopolski, ja spoza, i zawsze patrzą na mnie jak na debila kiedy mówię o swoich braciach i siostrach ciotecznych. Dla mnie za to "kuzyn" to jakaś daleka rodzina - taka, o której nawet się nic tak naprawdę nie wie XD
#jezykpolski #polska #ankieta
Pobierz jebola - A Wy jak mówicie - kuzyn czy brat cioteczny?
Mój chłop i wielu znajomych po...
źródło: comment_1673700169S2bsS1oTNT5Oo7FnPEW6YN.jpg

Jak mówicie?

  • Kuzyn/kuzynka 59.5% (1217)
  • Brat cioteczny/siostra cioteczna 40.5% (829)

Oddanych głosów: 2046

  • 69
@jebola: pamiętam jak w pracbazie miałem typiarkę z Mazur która cały czas opowiadała "moja siostra to, mój brat tamto..". Ktoś spytał "masz takie duże rodzeństwo?!" Na co ona "nie, to dzieci mojej cioci". (_ )
@jebola: Ludzie na zachodzie mówią jak ludzie na zachodzie, jak ich tam rusycyzmów na wschodzie używają to mam w dupie. Najwyżej na człowieka jak na debila się patrzy.
@jebola: Ogólnie to są to określenie pochodzące z starej polszczyzny z czasów kiedy rodzina oraz ród miały większe znaczenie niż dzisiaj, no i były ogólnie liczniejsze. Z tego też powodu powstały takie określenia jak brat stryjeczny* (syn brata ojca), brat wujeczny (syn brata matki) i brat cioteczny (syn siostry taty/mamy), które pomagały wyjaśniać kto w rodzinie jest kim.
W dzisiejszych czasach takie określenia zamiast słowa "kuzyn" to taki w sumie archaizm
@Tymajster: Na córke swojej mamy mówi sie siostra - rodzona (o ile macie wspólnych rodziców), przyrodnia (jeśli macie tylko wspólną mame).
Jest jeszcze okreslenie siostra przyszywana (czyli ta słynna stepsister) określająca córke Twojej macochy (czyli żony Twojego ojca, która nie jest Twoją mamą).